Նյու Յորքում մեկնարկել է ՄԱԿ կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի նստաշրջանը
Նյու Յորքում այսօր մեկնարկել է ՄԱԿ կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանը (CSW67), որտեղ ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարարում է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
Այս նստաշրջանի գերակա թեման և նախարարական հատվածը կլինեն նորարարության, տեխնոլոգիական առաջընթացի, կրթության մասին՝ գենդերային հավասարության և կանանց ու աղջիկների իրավունքների ու հնարավորությունների առաջխաղացման համատեքստում։ Նստաշրջանի շրջանակում նախարար Մկրտչյանը հանդես կգա զեկույցով, կհամակարգի Հայաստանի կողմից նախաձեռնված հարակից միջոցառումը, կմասնակցի «Գենդերային թվային բաժանումը շրջանցելու հարցում խոչընդոտների հաղթահարման և թվային դարաշրջանում կրթության խթանման առաջատար փորձը՝ գենդերային հավասարության հասնելու համար» թեմայով նախարարական կլոր-սեղանին։
Նստաշրջանին մասնակցում է նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության պետ Էդուարդ Պետրոսյանը, Իմփակտ Ինովացիաների Ինստիտուտի և Safe YOU բջջային հավելվածի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Մարիամ Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովը կանանց իրավունքների, գենդերային հավասարության և կանանց առաջխաղացմանն առնչվող ոլորտներում քաղաքականություն մշակող հիմնական միջկառավարական մարմինն է։ Հանձնաժողողովի 45 անդամ երկրներն ընտրվում են տարածաշրջանների աշխարհագրական հավասար ներկայացվածության սկզբունքով։ Հայաստանն ընտրվել է հանձնաժողովի անդամ 2019-2023 թվականների համար։

The session of the UN Commission on the Status of Women has started in New York
The 67th session of the UN Commission on the Status of Women (CSW67) started today in New York, where the RA delegation is headed by the Minister of Labor and Social Affairs, Narek Mkrtchyan.
The overarching theme of this session and the ministerial segment will be innovation, technological progress, education in the context of gender equality, and advancing the rights and opportunities of women and girls. Within the framework of the session, Minister Mkrtchyan will make a report, coordinate the related event initiated by Armenia, and participate in the ministerial round-table on "The leading experience of overcoming obstacles in overcoming the gender digital divide and promoting education in the digital age to achieve gender equality."
Eduard Petrosyan, head of the Unified Social Service of the Ministry of Labor and Social Affairs, and Mariam Torosyan, co-founder and executive director of the Impact Innovation Institute and Safe YOU mobile application, participated in the session.
It should be noted that the UN Commission on the Status of Women is the leading intergovernmental body that develops policies related to women's rights, gender equality, and women's advancement. The 45 member countries of the commission are elected on the principle of equal geographical representation of regions. Armenia was elected a commission member for the years 2019-2023.