Այսօր ՀՀ առաջին պաշտպանության նախարար, ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է. նա կդառնար 64 տարեկան:
Վազգեն Սարգսյանը ծնվել է 1959 թ. մարտի 5-ին Արարատի մարզի Արարատ գյուղում:
1979 թ. ավարտել է Երևանի ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտը:
1979-1983 թթ. որպես ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ աշխատել է հայրենի գյուղի միջնակարգ դպրոցում:
1983-1986 թթ. եղել է Արարատի ցեմենտի գործարանի կոմերիտական կազմակերպության քարտուղարը:
1986-1989 թթ. աշխատել է «Գարուն» ամսագրի խմբագրությունում որպես հրապարակախոսության բաժնի վարիչ:
1988-ին, երբ Ադրբեջանը արցախահայության արդար պահանջին Սումգայիթի ջարդեր հակադրեց, Վազգենը առաջիններից մեկը գիտակցեց, որ հրապարակներում հանրահավաքներ անցկացնելուց ավելի կարևոր է ինքնապաշտպանություն կազմակերպելը: Նա միավորեց երկրապահ կամավորական ջոկատները և Երկրապահ կամավորականների միության հիմնադիր նախագահը դարձավ: Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը նաև կանոնավոր բանակի՛ առաջին հրամանատարն է՝ Հայաստանի պաշտպանության առաջին նախարարը: Կամավորականների հիմքով Վազգենի հիմնած հայոց բանակը 1994-ի մայիսի 12-ին կարողացավ մեզ պատերազմ պարտադրած հակառակորդին հրադադար պարտադրել:
1990-1992 թթ. եղել է «Երկրապահ» կամավորական խմբերի հրամանատար, նաև` ՀՀ Գերագույն խորհրդի պաշտպանության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
1992-1993 թթ. ՀՀ առաջին պաշտպանության նախարար, ՀՀ նախագահի պաշտպանության հարցերով խորհրդական, ՀՀ սահմանամերձ շրջաններում ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչ:
1993-1995 թթ. ՀՀ պետնախարար:
26.07.1995-25.05.1999 կրկին եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարար:
1999-ի խորհրդարանի ընտրություններում Կարեն Դեմիրճյանի և Վազգեն Սարգսյանի ստեղծած «Միասնություն» դաշինքը հաղթեց
1999 թ. հունիսի 11-ից Վազգեն Սարգսյանը դարձավ ՀՀ վարչապետ:
1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում դարձել է ահաբեկչության զոհ:Թաղված է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում:
Արցախի հերոս է (1998): Պարգևատրվել է «Ոսկե արծիվ» շքանշանով: Հայաստանի ազգային հերոս է (27.12.1999, հետմահու): Անուրանալի է նրա դերը Հայոց ազգային բանակի ստեղծման գործում: Մեծ է դերը նաև Հայոց պետականության կերտման գործում: Ժողովուրդը Վազգեն Սարգսյանին տվել է «Սպարապետ» պատվանունը: 2000 թ. նրա անունով ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում անվանակոչվել են փողոցներ, դպրոցներ, ՀՀ ՊՆ ռազմական ինստիտուտը, զորամասեր:

Сегодня день рождения Вазгена Саргсяна.
Сегодня день рождения первого министра обороны РА, национального героя Вазгена Саргсяна, ему было бы 64 года.
Вазген Саргсян родился 5 марта 1959 года в селе Арарат Араратской области.
В 1979 году окончил Ереванский институт физической культуры.
1979-1983 гг. работал учителем физкультуры в средней школе родного села.
1983-1986 гг. был секретарем коммерческой организации Араратского цементного завода.
1986-1989 гг. работал в редакции журнала «Гарун» начальником публицистического отдела.
В 1988 году, когда Азербайджан выступил против справедливого требования арцахских армян массовыми убийствами в Сумгаите, Вазген одним из первых понял, что организация самообороны важнее проведения митингов на площадях. Он объединил отряды добровольцев Еркрапа и стал президентом-основателем Союза Добровольцев. Капитан Вазген Саргсян также является первым командующим регулярной армией и первым министром обороны Армении. 12 мая 1994 года армянская армия, созданная Вазгеном на основе добровольцев, смогла навязать прекращение огня врагу, который вынудил нас к войне.
1990-1992 гг. Был командиром добровольческих отрядов "Еркрапа", а также председателем Постоянной комиссии по обороне и внутренним делам Верховного Совета РА.
1992-1993 гг. Первый министр обороны Республики Армения, советник Президента Республики Армения по вопросам обороны, представитель Президента Республики Армения в приграничных районах Республики Армения.
1993-1995 гг. Государственный министр РА.
С 26.07.1995 по 25.05.1999 вновь был министром обороны РА.
На парламентских выборах 1999 года победил альянс «Единство», созданный Кареном Демирчяном и Вазгеном Саргсяном.
В 1999 Вазге Саркисян стал премьер-министром Армении с 11 июня.
В 1999 27 октября стал жертвой теракта в сессионном зале Национального Собрания РА, похоронен в воинском пантеоне "Ераблур".
Он герой Арцаха (1998). Награжден орденом «Золотой орел». Национальный герой Армении (27.12.1999, посмертно). Его роль в создании Армянской национальной армии неоспорима. Он также сыграл большую роль в создании армянской государственности. Народ дал Вазгену Саргсяну прозвище «Спарапет». В 2000 г. в РА и НКР его именем названы улицы, школы, военный институт МО РА, воинские части.