Հայաստանում կարագացվի ամպային ծառայությունների ներդրումը. Ամազոնի հետ հուշագիր է ստորագրվել
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Ամազոն Վեբ Սերվիսը (Amazon Web Services (AWS)) Փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ նպատակ ունենալով արդիականացնելու պետության տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքը և արագացնելու ամպային ծառայությունների ներդրումը Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են AWS-ի գլոբալ հանրային հատվածի փոխնախագահ Մաքս Փեթերսոնը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախկին նախարար, ներկայիս ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Ամպային հաշվողականության համաշխարհային առաջատար AWS-ի հետ գործակցությունը բացառիկ հնարավորություն է՝ առաջ մղելու Հայաստանի արդիականացումն ու թվային Հայասփոխակերպումը, որն ազգային օրակարգի անբաժանելի մասն է, ամրապնդելու Հայաստանի դիրքը՝ որպես տարածաշրջանային առաջատար տեխնոլոգիական կենտրոն:
Փոխըմբռնման հուշագիրն ամբողջությամբ նպաստում և աջակցում է ամպային քաղաքականության առաջնահերթությունների զարգացմանը, մշակմանն ու ընդունմանը՝ ինչպես թվայնացման ռազմավարության, տեղեկատվական համակարգի արդիականացման, այնպես էլ՝ հնարավորութունների զարգացման և համապատասխան բիզնես մոդելի, անվտանգային քաղաքականության և տեխնիկական այլ տվյալների առումով։
Ազգային մրցունակությունը բարձրացնելու, Հայաստանի աշխատուժը զարգացնելու և ապագայում նրանց աշխատանքի նախապատրաստելու նպատակով՝ Փոխըմբռնման հուշագիրը կխթանի նաև կրթական մի շարք նախաձեռնությունների իրականացումը։
Փոխըմբռնման հուշագրում առանձնակի կարևորվում է ամպային տեխնոլոգիաների ներդրման աջակցությունը՝ տեխնոլոգիական ստարտափների և փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար՝ օգնելով նրանց մի շարք ծրագրերով, ապահովելով AWS մասնագետների և փորձագետների գլոբալ համայնք մուտք գործելու հնարավորություն` անհատական կորպորատիվ պլատֆորմներ և ամպային միգրացիայի ճանապարհային քարտեզներ մշակելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ասել է․ «Այս հուշագրով մենք նոր համագործակցության հիմք ենք դրել: Մենք հավատում ենք ամպային հաշվողականության փոխակերպող ուժին, որը կբերի տնտեսական աճ, նորարարության թռիչքաձև զարգացում և բարձրորակ հանրային ծառայությունների մատուցում` ի շահ ՀՀ քաղաքացիների։ Սա բխում է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրից, որին կարելի է հասնել թվային հարթակների նկատմամբ վստահության բարձրացմամբ և համապատասխան կանոնակարգերի ներդրման միջոցով։ Այս Փոխըմբռնման հուշագրով մեր ընդհանուր պարտավորություններն օրինակելի նախադեպ են թվային վստահության ձևավորման և ազգային մրցունակության բարձրացման համար»:
AWS-ի գլոբալ հանրային հատվածի փոխնախագահ Մաքս Փեթերսոնն ասել է. «Հայաստանը թևակոխում է նորարարության նոր դարաշրջան, որտեղ ձեռնարկատերերը և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները կիսում են ժամանակակից թվային հասարակության տեսլականը: Մենք ուրախ ենք, որ ստորագրել ենք այս Փոխըմբռնման հուշագիրը Հայաստանի կառավարության հետ և ակնկալում ենք աջակցել այս տեսլականին այնպիսի նախաձեռնություններով, որոնք կխթանեն նորարարությունը, կնպաստեն թվային տնտեսության զարգացմանը, կաջակցեն հին ՏՏ համակարգերի արդիականացմանը և ապագա սերունդների թվային հմտությունների զարգացմանը»:

The introduction of cloud services will be accelerated in Armenia; a memorandum was signed with Amazon
The RA Ministry of High-Tech Industry and Amazon Web Services (AWS) has signed a Memorandum of Understanding to modernize the state's technological infrastructure and accelerate the implementation of cloud services in Armenia's public and private sectors.
The memorandum of understanding was signed by the vice president of the global public sector of AWS, Max Peterson, and the former minister of high-tech industry of the Republic of Armenia, the current president of the Republic of Armenia, Vahagn Khachaturyan.
Cooperation with AWS, the world leader in cloud computing, is a unique opportunity to advance Armenia's modernization and digital transformation, an integral part of the national agenda, to strengthen Armenia's position as a leading regional technology center.
The MoU fully promotes and supports the development, development, and adoption of cloud policy priorities regarding digitization strategy, information system modernization, capability development and relevant business model, security policy, and other technical data.
The Memorandum of Understanding will also promote implementing several educational initiatives to increase national competitiveness, develop Armenia's workforce, and prepare them for future work.
The MoU emphasizes cloud implementation support for technology startups and small and medium-sized businesses by helping them with various programs and providing access to a global community of AWS professionals and experts to develop custom corporate platforms and cloud migration roadmaps.
The Minister of High-tech Industry of the Republic of Armenia, Robert Khachatryan, said: "With this memorandum, we have laid the foundation for new cooperation. We believe in the transformative power of cloud computing, which will bring economic growth, rapid innovation, and high-quality public services to benefit RA citizens. This stems from the 2021-2026 plan of the RA government. The program can be achieved by increasing trust in digital platforms and implementing appropriate regulations. Our shared commitments under this Memorandum of Understanding set a good precedent for building digital trust and enhancing national competitiveness."
AWS Global Public Sector Vice President Max Peterson said: "Armenia is entering a new era of innovation, where entrepreneurs and civil society organizations share the vision of a modern digital society. We are pleased to have signed this Memorandum of Understanding with the Government of Armenia. We look forward to supporting this vision with initiatives that will promote innovation, promote the development of the digital economy, support the modernization of legacy IT systems, and develop the digital skills of future generations."