Բրյուսովի ռեկտորի խորհրդականի՝ խուլիգանության գործն ուղարկվել է դատարան
Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում Համալսարանի վարչական շենքում կատարված ենթադրյալ խուլիգանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական գործը 2023 թվականի մարտի 1-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում Համալսարանի վարչական շենքում կատարված խուլիգանության վերաբերյալ հաղորդման առթիվ՝ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանություն) նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
Վարույթով պարզվել էր, որ Գ.Թ.-ն, զբաղեցնելով Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը, համալսարանի վարչական շենքում հասարակության նկատմամբ անհարգալից և իրավական ու բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելով՝ բարձրաձայն հնչեցրել էր անպարկեշտ արտահայտություններ և հայհոյանքներ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 27-ին հսկող դատախազը քրեական հետապնդում էր հարուցել Գ.Թ.-ի նկատմամբ. Գ.Թ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը:

Дело о хулиганстве советника ректора Брюсова направлено в суд
1 марта 2023 года уголовное дело, возбужденное по факту предполагаемого хулиганства, совершенного в административном корпусе университета во время выборов ректора государственного университета имени Валерия Брюсова, направлено в суд с обвинительным заключением.
Напоминаем, что 9 декабря 2022 года в ходе выборов ректора государственного университета Валерия Брюсова по факту совершения хулиганских действий в административном здании университета, в следственном отделе Кентронского и Норк-Марашского административных округов Следственного Комитета города Еревана по статье 297, 1 УК (хулиганство) возбуждено уголовное дело.
В ходе разбирательства установлено, что Г.М., занимая должность главного советника ректора государственного университета имени Валерия Брюсова, проявлял неуважительное отношение к обществу и откровенно пренебрежительное отношение к правовым и моральным нормам, громко озвучивал нецензурные выражения и ругательства в административном здании университета.
27 декабря 2022 года надзирающий прокурор возбудил уголовное дело в отношении Г.М. В качестве меры пресечения в отношении Г.М. назначена подписка о невыезде.