Սասուն Խաչատրյանն ու Ռումինիայի դեսպանը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցեր
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն.Գ. պարոն Կորնել Իոնեսկուին և լիազոր նախարար Իոնել Իվանին:
Ողջունելով ռումինական պատվիրակությանը և նրանց ներկայացնելով իր ղեկավարած հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ Սասուն Խաչատրյանը նշել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեծապես կարևորում է միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրումն ու ներդրումը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ կոռուպցիան ինքնին միջազգային մակարդակի համընդհանուր խնդիր է, որը լուծելու համար համատեղ կամք և ջանքեր են պահանջվում:
Ռումինիայի դեսպանը ևս ներկայացրել է իրենց երկրի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած Ազգային հակակոռուպցիոն մարմնի գործառույթներն ու լիազորությունների շրջանակը՝ նշելով, որ Ռումինիան մեծ առաջընթաց է արձանագրել հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կատարվող կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության բնագավառում: Դեսպան Իոնեսկուի խոսքով՝ Ռումինիայի ազգային հակակոռուպցիոն մարմինը թափանցիկ և հրապարակային աշխատանքի շնորհիվ  այսօր վայելում է հանրության զգալի մասի վստահությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում ավելի արդյունավետ միջոցառումների իրականացման, ինչպես նաև երկու երկրների հակակոռուպցիոն մարմինների միջև համագործակցային կապերի ձևավորման ու փորձի փոխանակման հնարավորությունները, այդ թվում՝ փոխադարձ այցերի միջոցով:

Сасун Хачатрян и посол Румынии обсудили вопросы, связанные с борьбой с коррупцией
Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Румынии в РА Г-н Корнела Ионеску и полномочного министра Ионел Ивана.
Приветствуя румынскую делегацию и представив им основные направления деятельности возглавляемого им органа по борьбе с коррупцией, Сасун Хачатрян отметил, что в борьбе с коррупцией придает большое значение изучению и внедрению передового международного опыта, особенно учитывая, что коррупция сама по себе является универсальной проблемой на международном уровне, которую можно решить сообща, для этого нужны воля и усилия.
Посол Румынии также представил функции и объем полномочий Национального органа по борьбе с коррупцией, специализирующегося на борьбе с коррупцией, отметив, что Румыния добилась больших успехов в области расследования коррупционных преступлений, совершенных высокопоставленными должностными лицами. По словам посла Ионеску, Румынское национальное антикоррупционное управление сегодня пользуется доверием значительной части общественности благодаря своей прозрачной и публичной работе.
В ходе встречи обсуждены возможности реализации более эффективных мер в сфере борьбы с коррупцией, а также формирования кооперационных связей и обмена опытом между антикоррупционными органами двух стран, в том числе посредством взаимных визитов.