Շուռնուխում և Որոտանում անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիները կշարունակեն օգնություն ստանալ
Կառավարության որոշմամբ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելու պատճառով Սյունիքի մարզի Շուռնուխ և Որոտան բնակավայրերում հաշվառված կամ այդ հասցեում փաստացի բնակված, ՀՀ բնակության այլ վայրի հասցեում հաշվառված բնակելի անշարժ գույքը կորցրած քաղաքացիներին օգնության տրամադրումը երկարաձգվել է մինչև 2023 թ. հուլիս ամիսը՝ ներառյալ։
Միջոցառման շրջանակում 2021 թ. փետրվարից մինչև 2022 թ. նոյեմբերը ներառյալ՝ շահառուներին տրամադրվել է միանվագ (300,000.0 դրամ) և ամենամսյա (68000 դրամ) դրամական օգնություն։ Ըստ հիմնավորման՝ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի Շուռնուխ բնակավայրում բնակելի թաղամասի կառուցման աշխատանքների կատարման վերջնաժամկետ էր սահմանվել 2022 թ. սեպտեմբերի 30-ը, սակայն նշված ժամկետում պայմանագրով նախատեսված աշխատանքներն ամբողջ ծավալով չեն իրականացվել և վերջնաժամկետ է սահմանվել 2023 թ. հունիսի 30-ը: Հաշվի առնելով, որ բնակելի թաղամասի կառուցման աշխատանքները երկարաձգվել են՝ առաջարկվում է միջոցառման շրջանակում հատկացվող օգնության տրամադրման ժամկետները ևս երկարաձգել:
Պատերազմական գործողությունների հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժած անձանց (անհայտ կորած, ինչպես նաև գերեվարված) ընտանիքների սոցիալական աջակցություն տրամադրման շարունակականությունն ապահովելու նպատակով կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել նախկինում ընդունած որոշման մեջ: Որոշմամբ նախատեսվում է ՀՀ պետբյուջեի պահուստային ֆոնդից հատկացնել 6.6 մլն դրամ՝ հունվար և փետրվար ամիսներին սոցիալական աջակցություն տրամադրելու համար։

Граждане, потерявшие недвижимость в Шурнухе и Воротане, продолжат получать помощь
Решением правительства продлено оказание помощи гражданам, зарегистрированным в поселках Шурнух и Воротан Сюникской области или фактически проживавшим по этому адресу и потерявшим жилую недвижимость, зарегистрированную по адресу другого места жительства в РА до июля 2023 года.
В рамках мероприятия с февраля 2021 г. по ноябрь 2022 года, получателям оказана разовая (300 000 драм) и ежемесячная (68 000 драм) денежная помощь. Согласно обоснованию, срок строительства жилого квартала в поселке Шурнух общины Горис Сюникского марза был установлен до 30 сентября 2022 года, но предусмотренные контрактом работы не были выполнены в указанный срок и новый срок был установлен до 30 июня 2023 год.  В связи с тем, что работы по строительству микрорайона продлены, предлагается продлить сроки оказания помощи в рамках акции.
В целях обеспечения непрерывности оказания социальной поддержки семьям гражданских лиц, пострадавших в ходе боевых действий (пропавших без вести, а также взятых в плен), правительством внесены изменения в ранее принятое решение. Согласно решению, из резервного фонда государственного бюджета РА на социальную поддержку в январе и феврале планируется выделить 6,6 млн драмов.