Համացանցում խարդախության հեղինակները հիշատակում են նախագահի, վարչապետի, ԱԺ նախագահի անունները. ԱԱԾ զգուշացումը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը դեռևս ս.թ-ի հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԱԾ պաշտոնական կայքում հաղորդագրություն էր հրապարակել, որտեղ քաղաքացիներին նախազգուշացրել էր համացանցում լայն տարածում գտած միջազգային չափանիշների խարդախության սխեմայի մասին։
ՀՀ ԱԱԾ տեղեկատվական անվտանգության և կառավարական կապի գլխավոր վարչության կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ չնայած Ծառայության տարածած իրազեկող հաղորդագրությանը՝ խարդախության սխեմայի կազմակերպիչները համացանցում դեռևս շարունակում են ՀՀ քաղաքացիներին «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության «արժեթղթերում» ֆինանսական փոքր ներդրումներ կատարելու և «գազի վաճառքով» զբաղվելու դիմաց, իբրև թե մեծ եկամուտներ ստանալու վերաբերյալ, տարբեր կայքերի և սոցիալական ցանցերի միջոցով իրականությանը չհամապատասխանող բովանդակությամբ տեսանյութերի տարածելու գործընթացը։
Պարզվել է նաև, որ խարդախության հեղինակները փոխել են իրենց մարտավարությունը և քաղաքացիների վստահությունը ձեռք բերելու համար, այս դեպքում որպես նախագծի հովանավորներ, հիշատակում են պետական պաշտոնատար անձանց, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Նախագահի և Ազգային ժողովի նախագահի անունները։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին ևս մեկ անգամ կոչ է անում խուսափել և զերծ մնալ միջազգային չափանիշների խարդախության սխեմային մասնակցության ունենալու գայթակղությունից, ոչ պաշտոնական կայքերում հրապարակվող կասկածելի ծրագրերում ներդրում կատարելու առաջարկներից, ինչպես նաև չտրամադրել անձնական և բանկային հաշիվների վերաբերյալ տվյալներ՝ ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով։

Авторы мошенничества в Интернете упоминают имена президента, премьер-министра, спикера НС. Предупреждение СНБ
27 января с.г. Служба национальной безопасности РА опубликовала на официальном сайте Службы национальной безопасности РА сообщение, в котором предупредила граждан о широко распространенной в интернете мошеннической схеме.
В результате расследования проведенного Главным управлением информационной безопасности и правительственной связи СНБ РА, было установлено, что, несмотря на распространенное Службой информационное сообщение, организаторы схемы мошенничества через процесс распространения видеоматериалов с недостоверным содержанием через различные сайты и социальные сети якобы для получения больших доходов в сети Интернет по-прежнему продолжают поощрять РА граждан вносить небольшие финансовые вложения в «ценные бумаги» компании «Газпром Армения» и заниматься «продажей газа».
Выяснилось также, что авторы мошенничества изменили свою тактику и, чтобы завоевать доверие граждан, в данном случае упоминают имена государственных деятелей, в частности, Премьер-министра Республики Армения, Президента и спикер Национальной ассамблеи в качестве спонсоров проекта.
Служба национальной безопасности еще раз призывает граждан избегать и воздерживаться от соблазна участия в мошеннической схеме международных стандартов, предлагает не инвестировать в сомнительные программы, размещенные на неофициальных сайтах, а также не предоставлять информацию о себе и банковских счетах в целях избежать финансовых потерь.