«Պատերազմի արդյունքում հասարակության ընկալումներում փոփոխություններ են եղել». Ավանեսյան
«Սելեկտիվ աբորտների մասով մինչև պատերազմը մեզ մոտ բավական լավ ցուցանիշ էր, ամեն տարի ունեինք նվազում», - հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով նախկին նախարար, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հարցին։
Ըստ Ավանեսյանի՝ պատերազմի արդյունքում հասարակության տրամադրությունների, ընկալումների մեջ փոփոխություն է եղել, և տղա երեխաների հետ կապված վիճակագրությունը փոխվել է. «Իհարկե, պետք է շարունակել հանրային արշավների քաղաքականությունը, աշխատանքը կրթական, հանրային ընկալումների փոփոխման, նաև՝ արգելքների խստացման։ Բայց միայն արգելքներն արդյունք չեն տալիս, համալիր գործողություններ պետք է լինեն»։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ժողովրդագրական վիճակին՝ Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ ծնելիության ցուցանիշը 2022թ. նախորդ տարվա համեմատ նվազել է, սակայն 2023-ի հունվարը որոշակի դրական դինամիկա է արձանագրել. «Այս տարվա հունվարին ունեցել ենք վերջին երեք տարվա ամենաբարձր ցուցանիշը»։
Խոսելով ընտանիքներում երրորդ և չորրորդ երեխաների ծննդի մասին, նա հայտնել է, որ տասը տարվա կտրվածքով գրեթե կրկնապատկվել է երրորդ և չորրորդ երեխաների թիվը. «Հայաստանում ժողովրդագրական սունկը թելադրում է, որ ծնելիության պոտենցիալ շրջանակը հենց երրորդ և չորրորդ երեխաներն են, և մենք շարունակելու ենք աշխատանքը»։

«В результате войны произошли изменения в восприятии общества». Аванесян
«Что касается селективных абортов, то до войны у нас был достаточно хороший показатель, у нас с каждым годом было снижение », - сказала министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, отвечая на вопрос бывшего министра, депутата фракции ГД Арсена Торосяна.
По словам Аванесяна, в результате войны произошли изменения в настроениях и представлениях общества, изменилась статистика, касающаяся детей мужского пола. «Конечно, мы должны продолжать политику общественных кампаний, просветительскую работу, изменение общественного мнения, а также ужесточение запретов. Но только запреты не дают результата, должны быть комплексные действия».
Касаясь демографической ситуации в Армении, Анаит Аванесян отметила, что уровень рождаемости в 2022 г. снизился по сравнению с предыдущим годом, но январь 2023 года зафиксировал некоторую положительную динамику. «В январе этого года у нас был самый высокий показатель за последние три года».
Говоря о рождении третьих и четвертых детей в семьях, она сказала, что количество третьих и четвертых детей увеличилось почти вдвое за десять лет. «Демографический прирост в Армении диктует, что потенциальный диапазон рождений — третий и четвертый ребенок возможен, и мы продолжим работу».