Ադրբեջանի դեմ ՀՀ-ին վերաբերող ՄԻԵԴ 6 վճիռ կա
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն այսօր տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի դեմ կա ՄԻԵԴ-ի 6 վճիռ, որոնք վերաբերում են հայկական հարցերին:
«Սրանցից առաջինը Գուրգեն Մարգարյանի կացնահարման դեպքով վճիռն է, մնացած վճիռները վերաբերում են քաղաքացիական անձանց, որոնք կամ սպանվել են, կամ խոշտանգվել են, ապա մահացել են, կամ խեղվել են ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցնելուց հետո լրիվ խաղաղ պայմաններում:  Այս վճիռների կատարման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկվում են թե ԱԳՆ-ի կողմից, թե մեր կողմից՝ սերտորեն աշխատելով Ստրասբուրգում մեր ներկայացուցչության հետ: Մենք անընդհատ փորձում ենք այս հարցերը բարձրացնել Նախարարների կոմիտեի օրակարգում»,- ասել է նա։
Կիրակոսյանը նաև նշել է, թե Ադրբեջանի կողմից հաստատված 33 գերիների դեմ ապօրինի դատավարությունների մասով որոշ տղաների հետ կապված դատարանի` միջանկյալ միջոցներ կիրառելու որոշումների ժամկետները լրացել են, սակայն նրանք շարունակում են բանտում պահվել. «Իրավական գործիքներով մաքսիմալ հնարավոր բոլոր ջանքերն արվել են։ Ցավոք, այս պահին լրացուցիչ որևէ անելիք չունենք այս մասով` եթե նոր փաստեր ենք գտնում, ներկայացնում ենք դատարանին»,– տեղեկացրել է Կիրակոսյանը։

Yeghishe Kirakosyan, the representative of RA on international legal issues, reported today that 6 judgments of the ECtHR against Azerbaijan refer to Armenian issues.
"The first of these is the verdict on Gurgen Margaryan's ax attack; the rest refer to civilians who were either killed or tortured, then died or were maimed after coming under Azerbaijani control in completely calm conditions. Steps are being taken to implement these judgments by the Foreign Ministry and by us, working closely with our representation in Strasbourg. We constantly try to raise these issues on the agenda of the Committee of Ministers," he said.
Kirakosyan also noted that the terms of the court's decisions to apply interim measures regarding the criminal trials against 33 prisoners confirmed by Azerbaijan have expired. Still, they continue to be imprisoned, "All the maximum possible efforts have been made with legal instruments. Unfortunately, at the moment, we have nothing to do in this regard; if we find new facts, we present them to the court," Kirakosyan informed.