Ադրբեջանի հակահայկական հռետորաբանությունն ու առավելապաշտական նկրտումներն անթույլատրելի են
ՀՀ ԱԳՆ-ն Սումգայիթի ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ. «35 տարի առաջ՝ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին, ադրբեջանական իշխանությունների հրահրմամբ և հանցավոր անգործության հետևանքով Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան զանգվածային հայկական ջարդեր, որին զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր, իսկ հազարավորները՝ բռնի տեղահանվեցին։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նախապես ծրագրված ջարդերն իրագործվեցին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` իր պատմական հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու և խաղաղ արարելու քաղաքակիրթ պայքարը բիրտ ուժով ճնշելու նպատակով:
Ազգային ինքնության հողի վրա կատարված այս զանգվածային ոճրագործությունը լայն արձագանք ստացավ և դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից համապատասխան բանաձևերի ընդունմամբ: Սակայն ոճրագործության իրական կազմակերպիչներն ու իրագործողները ոչ միայն պատասխանատվություն չկրեցին, այլև, ոգևորված անպատժելիությունից ու ամենաթողությունից, հայատյացության և անհանդուրժողականության նոր ալիք բարձրացրեցին՝ հայերի նոր ջարդեր և կոտորածներ իրականացնելով նաև Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի հայաշատ մյուս բնակավայրերում։
Այս արյունալի իրադարձությունների հետևանքով հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված եղան հապշտապ լքել իրենց տները՝ թողնելով իրենց ունեցվածքը ու գույքը, և այս տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չստացան իրացնել իրենց ոտնահարված իրավունքները։
Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ադրբեջանական իշխանությունների հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված հայատյացության վառ օրինակներ, որոնց շարունակական դրսևորումների հետևանքով բռնի տեղահանվեցին նաև Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, իսկ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով նաև Հադրութի, Շուշիի ինչպես նաև հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
Սումգայիթյան ոճրագործությունից 35 տարի անց, շուրջ 80 օր  է, ինչ Ադրբեջանը ապօրինի կերպով շրջափկված է պահում Լաչինի միջանցքը և այս գործողության նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում մնացած 120 հազար հայերին նույնպես տեղահանելն է:
Ադրբեջանն, այսպիսով, շարունակում է արցախահայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափելու իր քաղաքականությունը, որը կանխելու գործում հրամայական է միջազգային հանրության հասցեական դատապարտումն ու համապատասխան միջազգային մեխանիզմների կիրառումը:
Այսօր էլ, անտեսելով անգամ հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները, Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է ոչնչացնել, պղծել և վանդալիզմի ենթարկել հայկական պատմամշակութային կոթողները ու սրբավայրերը, նպատակ ունենալով ջնջել հայկական հետքը իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում: Միևնույն ժամանակ՝ ամենաբարձր մակարդակով շարունակում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը, ինչը նպատակ ունի երկու ժողովուրդներին հնարավորություն չտալ հաղթահարելու թշնամության մթնոլորտը:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Սումգայիթում և այլ բնակավայրերում իրագործված հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ կրկին ընդգծում ենք, որ ի պատասխան հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն կառուցելու ջանքերին, Ադրբեջանի հակահայկական հռետորաբանությունն ու առավելապաշտական նկրտումները և ագրեսիվ գործողություններն անթույլատրելի են:
Հայաստանի Հանրապետությունը, միևնույն ժամանակ, իր հավատարմությունն է հայտնում խաղաղության օրակարգին, տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության և անվտանգության հաստատումը համարելով անհետաձգելի հրամայական»:

Антиармянская риторика и экстремистские устремления Азербайджана неприемлемы
МИД РА сделал заявление в связи с годовщиной сумгаитских погромов. «35 лет назад, 27-29 февраля 1988 г.  по наущению азербайджанских властей и в результате преступного бездействия в городе Сумгаите произошли массовые армянские погромы, в результате которых погибли сотни армян, в том числе дети, женщины и старики, а тысячи были насильственно перемещенный.
Заранее спланированные азербайджанскими властями погромы были осуществлены с целью жестоко подавить цивилизованную борьбу народа Нагорного Карабаха за достойную жизнь и установление мира на своей исторической родине.
Это массовое преступление, совершенное на почве национальной принадлежности, получило широкий резонанс и осуждение со стороны международного сообщества, в том числе путем принятия соответствующих резолюций Европарламентом. Однако настоящие организаторы и исполнители преступления не только не взяли на себя ответственность, но и, поощряемые безнаказанностью и снисходительностью, подняли новую волну армянской ненависти и нетерпимости, осуществив новые погромы и резню армян в Баку, Кировабаде и других городах с армянонаселенными районами Азербайджана.
В результате этих кровавых событий сотни тысяч армян были вынуждены срочно покинуть свои дома, бросив свое имущество , и за эти годы они так и не получили возможности воспользоваться своими нарушенными правами.
Последующие события показали, что вышеуказанные преступления азербайджанских властей были не единичными эпизодами, а яркими примерами спланированной государством армянской ненависти, в результате непрерывных проявлений которой вынудили переселиться десятки людей из Шаумянского района, Геташена, а также результате 44-дневной войны также из Гадрута, Шуши и соседних районов тысячи армян.
Спустя 35 лет после сумгаитского преступления, около 80 дней, Азербайджан незаконно блокирует Лачинский коридор, и целью этой операции является также депортация оставшихся 120 000 армян в Нагорном Карабахе.
Таким образом, Азербайджан продолжает свою политику депопуляции Нагорного Карабаха, подвергая армян Арцаха этнической чистке, что требует прямого осуждения международного сообщества и использования соответствующих международных механизмов.
Даже сегодня, игнорируя постановления авторитетных международных судов, Азербайджан открыто продолжает разрушать, осквернять  армянские историко-культурные памятники и святыни с целью стереть армянский след на подконтрольных ему территориях. В то же время на самом высоком уровне продолжается пропаганда ненависти к армянам, имеющая целью помешать двум народам преодолеть атмосферу вражды.
Сегодня, отдавая дань памяти невинным жертвам армянских погромов в Сумгаите и других населенных пунктах, мы еще раз подчеркиваем, что в ответ на усилия армянской стороны по укреплению стабильности и мира в регионе недопустимы фанатичные устремления, агрессивные действия и антиармянская риторика со стороны Азербайджана.
В то же время Республика Армения выражает свою приверженность мирной повестке, считая установление долгосрочного и всеобъемлющего мира и безопасности в регионе неотложным императивом»