Կխթանվի ՀՀ և ՌԴ միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցությունը
Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը` Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 27-ի նիստում ներկայացնելով ««ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի կիրարկմամբ նախատեսվում է նպաստել տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներառյալ` սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման և դրանց համատեղ դիմակայման, օրենսդրական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման ուղղությունները:
Գևորգ Մանթաշյանի ներկայացմամբ կողմերը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցություն են իրականացնում մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, կարևորվել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառի սպառնալիքներին հակազդման համակարգումը, իրավապահ ոլորտում տեղեկատվության փոխանակումը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը նպաստող վստահության անհրաժեշտ միջոցառումների համաձայնեցումը և իրականացումը, երկու պետությունների օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը, տեղեկացնելով, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի ապրիլի 19-ին, առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

Сотрудничество между РА и РФ в области информационной безопасности будет развиваться
Целью соглашения является содействие сотрудничеству между компетентными органами Армении и Российской Федерации в сфере информационной безопасности. Об этом на заседании Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности РА 27 февраля заявил первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Геворг Манташян, представляя законопроект «О ратификации соглашения о сотрудничестве между Правительством Армении и Правительством России в области информационной безопасности».
Реализацией соглашения планируется способствовать расширению сотрудничества между Республикой Армения и Российской Федерацией в области информационной безопасности, в том числе по направлениям обмена информацией об угрозах и совместных мерах противодействия им, обмена информацией на законодательном поле.
По словам Геворга Манташяна, стороны сотрудничают в сфере информационной безопасности по ряду направлений. В частности, согласование мер противодействия угрозам в сфере информационной безопасности, обмен информацией в сфере правоохранительной деятельности, согласование и реализация необходимых мер доверия, способствующих обеспечению информационной безопасности, обмен информацией, особое внимание уделялось законодательству двух государств.
Корреспондент Армен Хачатрян, сообщив, что соглашение было подписано 19 апреля 2022 года, предложил дать положительное заключение по проекту.