Ես ինքս աշխատում եմ դիտել հայկական ֆիլմեր՝ հայերի հոգին լավ զգալու համար․ Ճապոնիայի դեսպան
Վաղարշապատի համայնքապետարանը հերթական անգամ մասնակից եղավ Ճապոնական ֆիլմերի ամենամյա փառատոնին։ Համայնաքապետարանում ցուցադրվեց ռեժիսոր Յոշիտակա Յամագուչիի «Սամուրայ կատուն» ֆիլմը: Հաղորդում է Էջմիածնի քաղաքապետարանը։
Ֆիլմի դիտմանը ներկա էր ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին։
Բացման խոսքում համայնքի ղեկավար Դիանա Գասպարյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին՝ ստացված համագործակցությունների, հայ-ճապոնական բարեկամության կամուրջը մշտապես ամուր պահելու, ինչպես նաեւ մշակութային նման կարեւոր միջոցառմամբ Էջմիածին հյուրընկալվելու համար։
«Մենք դեռ շատ առիթներ կունենանք համագործակցելու, հատկապես հիմա, երբ դուք մեր քաղաքի բարեկամի պատվավոր կոչման կրողն եք: Էջմիածնում Ձեր արմատներն ամուր են դրված, եւ տարբեր միջոցառումները, որ իրագործում ենք համատեղ, ասվածի լավագույն ապացույցն են»,- դեսպանին ուղղված խոսքում նշեց համայնքի ղեկավարը:
Դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորին շեշտեց, որ լինելով Էջմիածնի բարեկամը, ուրախ է եւս մեկ ոլորտում քաղաքի հետ ունենալ հաջողված փոխգործակցություն:
«Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների ամրապնդման համար մեծ նշանակություն ունի փոխըմբռնման գործոնը: Վստահ եմ, որ ֆիլմերը հանդիսանում են փոխըմբռնման արդյունավետ գործիք: Ես ինքս աշխատում եմ դիտել հայկական ֆիլմեր՝ հայերի հոգին առավել լավ զգալու եւ հասկանալու համար»,- ընդգծեց դեսպանը։
Ֆիլմերի 16-րդ փառատոնը նվիրված է Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:

Я сам стараюсь смотреть армянские фильмы, чтобы хорошо прочувствовать душу армян. Посол Японии
Муниципалитет Вагаршапата в очередной раз принял участие в ежегодном фестивале японских фильмов. В муниципалитете был показан фильм «Кот-самурай» режиссера Ёситака Ямагучи. Об этом сообщает мэрия Эчмиадзина.
На просмотре фильма присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Армении Фукусима Масанори.
Во вступительном слове глава общины Диана Гаспарян поблагодарила посла за оказанное сотрудничество, за сохранение прочным моста армяно-японской дружбы, а также за проведение в Эчмиадзине такого важного культурного события.
«У нас будет много возможностей для сотрудничества, особенно сейчас, когда вы являетесь обладателем почетного звания друга нашего города. Ваши корни прочно укоренились в Эчмиадзине, и различные мероприятия, которые мы реализуем вместе, являются лучшим доказательством сказанного", - сказала глава общины в своем обращении к послу.
Посол Фукусима Масанори подчеркнул, что, будучи другом Эчмиадзина, он рад успешному сотрудничеству с городом в этой области.
«Фактор взаимопонимания имеет большое значение для укрепления дипломатических отношений между Японией и Арменией. Я считаю, что фильмы являются эффективным инструментом для взаимопонимания. Я сам стараюсь смотреть армянские фильмы, чтобы лучше чувствовать и понимать душу армян", - подчеркнул посол.
16-й кинофестиваль посвящен 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Японией.