«Սևան» ազգային պարկը և դրա պահպանական գոտին կսահմանազատեն
Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել «Սևան ազգային պարկի կառավարման պլանի անհրաժեշտ վերլուծության և մշակման իրականացում» ծրագրի վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում։
Քննարկմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը, նախարարության մասնագիտական ստորաբաժանումների ղեկավարներ, «Սևան» ազգային պարկի և ծրագիրն իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Սևան ազգային պարկի կառավարման պլանի մշակումը «Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՄԱԶԾ ծրագրի մաս է և իրականացվում է «Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ (Հայաստան), Սոլյուտոն ՍՊԸ (Հայաստան), DHP Conservation Ltd (Չեխիա), NaravaNarave d.o.o (Սլովենիա) կոնսորցիումի կողմից։
Համառոտ զեկույցների միջոցով նախարարին է ներկայացվել արդեն իսկ իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Քննարկվել են այդ ընթացքում գույքագրված խնդիրները և դրանց լուծման հնարավոր տարբերակներ։
Հիշեցնենք, որ «Սևան» ազգային պարկի կառավարման նախորդ պլանը մշակվել է 2007 թվականին, որն այլևս չի թարմացվել։
Նախարարը ևս մեկ անգամ փաստել է, որ աշխատանքների արդյունքում պետք է ստանալ այնպիսի համապարփակ փաստաթուղթ, որը կօգնի լուծումներ գտնել առկա հիմնահարցերին և առավել արդյունավետ կառավարում իրականացնել։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել «Սևան» ազգային պարկի և դրա պահպանական գոտու սահմանազատմանը և քարտեզագրմանը․ կենսաբազմազանության և անտառային տարածքների գույքագրման արդյունքների հիման վրա պետք է քարտեզագրվեն «Սևան» ազգային պարկի տարածքագործառնական գոտիները։
Նախարարը գործընկեր կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրել այն ուղղությունների և առաջնահերթությունների վրա, որ այսօր նախանշում է նախարարությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հանդիպումները դարձնել պարբերական։

Национальный парк «Севан» и его заповедная зона будут разграничены
Под руководством министра окружающей среды Акопа Симидяна состоялось рабочее обсуждение проекта «Осуществление необходимого анализа и разработка плана управления Севанским национальным парком».
В обсуждении приняли участие заместитель министра Арам Меймарян, руководители профильных подразделений министерства, представители национального парка «Севан» и организаций, реализующих программу.
Разработка плана управления Национальным парком «Севан» является частью программы ПРООН «Охрана окружающей среды озера Севан» и осуществляется компанией «А. Тахтаджяна» консорциумом НПО (Армения), ООО «Солютон» (Армения), DHP Conservation Ltd (Чехия), NaravaNarave doo (Словения).
Через краткие отчеты министру была представлена ​​информация об уже реализованных работах. За это время обсуждались проблемы инвентаризации и возможные варианты их решения.
Напомним, предыдущий план управления Национальным парком «Севан» был разработан в 2007 году и не обновлялся.
Министр еще раз констатировал, что в результате проведенных работ должен быть получен такой комплексный документ, который поможет найти решения существующих вопросов и осуществить более эффективное управление.
В ходе встречи речь шла о делимитации и картографировании национального парка «Севан» и его заповедной зоны. по результатам инвентаризации биоразнообразия и лесных массивов должны быть нанесены на карту территориально-эксплуатационные зоны национального парка «Севан».
Министр обратил внимание организаций-партнеров на направления и приоритеты, обозначенные сегодня министерством. Было решено сделать встречи регулярными.