ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունը զինծառայողներին հորդորում է զերծ մնալ արգելված իրեր պահելուց
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունը զինծառայողներին մշտապես հորդորում է զերծ մնալ արգելված իրեր պահելուց, մասնավորապես` սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսներ:
Չնայած այս հորդորներին, այնուամենայնիվ, շարունակելով զորամասերում ամենօրյա հետևողական աշխատանքները, ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները հայտնաբերում են սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսներ և այլ արգելված պարագաներ:
Զինված ուժերում կարգապահության ամրապնդման, անվտանգության ապահովման համար ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում զինծառայողների ծնողներին, ընկերներին սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսներ, արգելված իրեր չփոխանցել զինվորներին:
Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ զինծառայողների շրջանում հայտնաբերված սմարթֆոն տեսակի հեռախոսները զինծառայողներին վերադարձվելու են միայն ժամկետային զինվորական ծառայությունն ավարտվելուց հետո:
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների ձեռնարկած մեծածավալ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել, ՌՈ բաժիններ են տեղափոխվել ՀՀ ԶՈւ մի շարք պարտադիր ժամկետային և պայմանագրային զինծառայողներ, որոնք, խախտելով ՀՀ ՊՆ N հրամանը, օգտագործել են սմարթ հեռախոսներ, զինվորական ծառայության առօրյայից լուսանկարներ են ներբեռնել համացանց: Զինծառայողները ենթարկվել են կարգապահական պատասխանատվության:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հետամուտ է լինելու նմանօրինակ դեպքերի բացառմանը և կարգազանց զինծառայողներին ենթարկելու է պատասխանատվության:

Военная полиция МО РА призывает военнослужащих воздержаться от хранения запрещенных предметов
Военная полиция Министерства обороны РА постоянно призывает военнослужащих воздерживаться от хранения запрещенных предметов, в частности, смартфонов.
Несмотря на эти увещевания, сотрудники военной полиции продолжают находить смартфоны и другие запрещенные предметы во время ежедневного патрулирования воинских частей.
В целях укрепления дисциплины и обеспечения безопасности в вооруженных силах еще раз призываем родителей и друзей военнослужащих не передавать военнослужащим смартфоны и запрещенные предметы.
Минобороны информирует, что смартфоны, обнаруженные у военнослужащих, будут возвращены военнослужащим только после окончания срока срочной службы.
В результате широкомасштабных операций, предпринятых сотрудниками военной полиции МО РА, выявлены и переведены в части РО ряд военнослужащих срочной и контрактной службы ВС РА, которые привлечены к дисциплинарной ответственности.
Министерство обороны РА будет добиваться исключения подобных дел и привлечения незаконопослушных военнослужащих к ответственности.