Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնին:
Վարչապետը նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա են քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններ և պետք է քայլեր ձեռնարկվեն երկկողմ տնտեսական փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ պարոն Ասելբորնի այցը կնպաստի հայ-լյուքսեմբուրգյան կապերի հետագա ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը: Միաժամանակ, վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությունը, այդ թվում՝ մեր երկրում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն արդյունավետ կյանքի կոչելու առումով:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է իր երկրի շահագրգռվածությունը՝ խորացնելու Հայաստանի հետ բազմաոլորտ գործակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Կողմերը կարևորել են միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական քայլերը:

Премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества Армения-ЕС
Премьер-министр отметил, что между двумя странами существуют политические отношения на высоком уровне и необходимо предпринять шаги для развития двустороннего экономического сотрудничества.
Никол Пашинян выразил уверенность, что визит господина Ассельборна будет способствовать дальнейшему расширению и укреплению армяно-люксембургских отношений. В то же время премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества Армения-Европейский союз, в том числе эффективного осуществления институциональных реформ, осуществляемых в нашей стране.
Министр иностранных дел Люксембурга подчеркнул заинтересованность своей страны в углублении многоотраслевого сотрудничества с Арменией.
Собеседники обсудили происходящие в регионе процессы, гуманитарный кризис, порожденный незаконной блокадой Азербайджаном Лачинского коридора. Стороны подчеркнули последовательные шаги, предпринимаемые международным сообществом по разблокированию коридора.