«Ռոսատոմ»-ի պատվիրակության հետ քննարկվել է Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու հեռանկարը
22 Փետրվարի, 16:51
Երեկ տեղի է ունեցել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի և «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Սպասսկիի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի հետ համագործակցության վերաբերյալ հարցեր։ Մասնավորապես Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի նախագծային շահագործման ժամկետի երկարացման, Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու, «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ում առկա վտանգավոր թափոնների վնասազերծման հարցերով համագործակցության վերաբերյալ։
Կարևորելով 2026թ․-ից հետո Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի անվտանգ շահագործումը՝ քննարկվել է համատեղ միջոցառումների ողջ շրջանակը և նախատեսվող աշխատանքները։
Հաշվի առնելով «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետաքրքրվածությունը «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ում առկա վտանագվոր թափոնների վնասազերծման հարցում՝ շրջայց է կազմակերպվել գործարան՝ ծանոթանալու առկա իրավիճակին, ինչպես նաև քննակելու համագործակցության հնարավորությունները։

С делегацией Росатома обсудили перспективу строительства нового атомного энергоблока в Армении
Вчера состоялась встреча делегации во главе с министром территориального управления и инфраструктур РА Гнелом Саносяном и заместителем генерального директора Госкорпорации "Росатом" Николаем Спасским.
В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества с госкорпорацией «Росатом». В частности, относительно продления проектного срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС, строительства нового энергоблока АЭС в Армении, сотрудничества в вопросах обезвреживания опасных отходов в ЗАО «Завод Наирит».
Подчеркнув безопасную эксплуатацию 2-го энергоблока Армянской АЭС после 2026 года, был обсужден весь комплекс совместных мероприятий и планируемых работ.
Принимая во внимание заинтересованность Корпорации «Росатом» в утилизации опасных отходов на ЗАО «Завод Наирит», была организована экскурсия на завод для ознакомления с текущей ситуацией, а также обсуждения возможностей сотрудничества.