ՀՀ կառավարությունը «Lydian Armenia» ընկերության և Եվրասիական զարգացման բանկի հետ 250 մլն դոլարի փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել։ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Lydian Armenia» ընկերության բաժնետոմսերի 12,5%-ը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել է, որ միջոցները կուղղվեն շինարարական աշխատանքների ավարտին ու տեխնիկայի ձեռքբերմանը: Հայաստանի կառավարությունն ապահովագրողին կապահովի որոշակի ռիսկերից, իսկ տեղական իշխանությունները 7 մլն դոլար կստանան ընկերության աջակցության համար։ Քերոբյանի խոսքով՝ կստեղծվեն հարյուրավոր աշխատատեղեր, իսկ Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 1%-ով։
Նախարարն անդրադարձել է նաև բնապահպանական մտահոգություններին. «Կատարվել են բոլոր ուսումնասիրությունները, և ընկերությունը ստացել է բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները դեռևս ութ ամիս առաջ»,- ասել է Քերոբյանը։

Подписан меморандум об эксплуатации Амулсарского золотого рудника
Правительство РА подписало меморандум о взаимопонимании на сумму 250 миллионов долларов с компанией «Lydian Armenia» и Евразийским банком развития. Армения получит 12,5% акций компании «Lydian Armenia» в обмен на эксплуатацию Амулсарского золотого рудника.
Министр экономики РА Ваан Керобян сообщил, что средства будут направлены на завершение строительных работ и закупку оборудования. Правительство Армении защитит страховщика от определенных рисков, а местные власти получат 7 миллионов долларов на поддержку компании. По словам Керобяна, будут созданы сотни рабочих мест, а ВВП Армении вырастет на 1%.
Министр также упомянул об экологических проблемах. " Восемь месяцев назад были проведены все исследования, и компания получила все необходимые разрешения ", - сказал Керобян.