ՀՀ կառավարությունը «Lydian Armenia» ընկերության և Եվրասիական զարգացման բանկի հետ 250 մլն դոլարի փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել։ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Lydian Armenia» ընկերության բաժնետոմսերի 12,5%-ը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել է, որ միջոցները կուղղվեն շինարարական աշխատանքների ավարտին ու տեխնիկայի ձեռքբերմանը: Հայաստանի կառավարությունն ապահովագրողին կապահովի որոշակի ռիսկերից, իսկ տեղական իշխանությունները 7 մլն դոլար կստանան ընկերության աջակցության համար։ Քերոբյանի խոսքով՝ կստեղծվեն հարյուրավոր աշխատատեղեր, իսկ Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 1%-ով։
Նախարարն անդրադարձել է նաև բնապահպանական մտահոգություններին. «Կատարվել են բոլոր ուսումնասիրությունները, և ընկերությունը ստացել է բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները դեռևս ութ ամիս առաջ»,- ասել է Քերոբյանը։

The memorandum of operation of the Amulsar gold mine was signed
The RA government has signed a memorandum of understanding of 250 million dollars with the company "Lydian Armenia" and the Eurasian Development Bank. Armenia will receive 12.5% of the shares of the "Lydian Armenia" company in exchange for the operation of the Amulsar gold mine.
RA Minister of Economy Vahan Kerobyan announced that the funds would be used to complete construction works and purchase equipment. The government of Armenia will protect the insurer from certain risks, and the local authorities will receive 7 million dollars to support the company. According to Kerobyan, hundreds of jobs will be created, and Armenia's GDP will grow by 1%.
The minister also referred to environmental concerns, "All the studies were done, and the company received all the necessary permits eight months ago," said Kerobyan.