ԵԱՏՄ հանձնաժողովը կսահմանի էլեկտրոնային հարթակների ստեղծման հնարավորություն
ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվել է ««2018 թվականի հունիսի 28-ին ստորագրված՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության կենտրոնական մաքսային մարմինների միջև «Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների՝ մի կողմից, և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության՝ մյուս կողմից, միջև ազատ առևտրի մասին» 2015 թվականի մայիսի 29-ի համաձայնագրի 5.7 հոդվածի համաձայն՝ տեղեկությունների փոխանակման իրագործման մասին» արձանագրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը հայտարարել է, որ խորհրդարանի վավերացմանը ներկայացված համաձայնագրի 5.7 հոդվածը նախատեսում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային մարմինների և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության  միջև էլեկտրոնային տեղեկատվության կանոնային փոխանակում ԵԱՏՄ եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էլեկտրոնային համակարգի հիման վրա։
Նրա խոսքով տեղեկատվության տրամադրումը կրում է վարչարարության իրականացման և արտաքին առևտրի կանոնակարգման նպատակ: Աշոտ Մուրադյանը տեղեկացրել է, որ ԵԱՏՄ հանձնաժողովը կսահմանի էլեկտրոնային հարթակների ստեղծման հնարավորություն և կապահովի այդ տեղեկատվության տրամադրումը:

Комиссия ЕАЭС определит возможность создания электронных площадок
Постоянная комиссия по вопросам региональной и евразийской интеграции Национального собрания обсудила подписанный 28 июня 2018 года соглашения между государствами-членами Евразийского экономического союза и центральными таможенными органами Социалистической Республики Вьетнам «Евразийский экономический союз и его государства-члены» , с одной стороны, и Социалистической Республики Вьетнам, с другой стороны»,  в соответствии со статьей 5.7  о внесении изменений в протокол об осуществлении обмена информацией о ратификации протокола от 29 мая 2015 г.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов РА Ашот Мурадян заявил, что статья 5.7 представленного на ратификацию парламенту соглашения предусматривает регулярный обмен электронной информацией между таможенными органами государств-членов ЕАЭС и Социалистической Республики Вьетнам на основе электронной системы Евразийской экономической комиссии ЕАЭС.
По его словам, предоставление информации имеет цель осуществление администрирования и регулирования внешнеэкономической деятельности. Ашот Мурадян сообщил, что Комиссия ЕАЭС установит возможность создания электронных площадок и обеспечит предоставление этой информации.