Զինծառայողը մահացել է իր ինքնաձիգից գլխին արձակված մենահատ կրակոցից. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
2023 թվականի փետրվարի 19-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
ՀՀ ՊՆ ՌՈ Իջևանի բաժնից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Հ.Պ.-ն՝ ծնված 2004թ-ին, զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի տարածքում, նույն օրը՝ ժամը 12։45-ի սահմաններում, հայտնաբերվել է գլխի շրջանի հրազենային վիրավորումով։ Վերջինս մահացած վիճակում ընդունվել է Իջևանի բժշկական կենտրոն։
Ըստ նախնական տվյալների, Հ.Պ.-ն մահացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից գլխի շրջանին արձակված մենահատ կրակոցից ստացած վնասվածքի հետևանքով։
Իրականացվում է նախաքննություն: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են մի շարք զինծառայողներ։ Քրեական վարույթի շրջանակում նշանակվել է դիակի դատաբժշկական, համալիր ձգաբանական, հետքաբանական, ինչպես նաև այլ փորձաքննություններ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները, այդ թվում նաև դեպքին նախորդող շրջանում զինծառայողների շրջանում ոչ կանոնադրային հարաբերության հնարավոր դրսևորումների առկայությունը պարզելու ուղղությամբ։

Солдат погиб в результате одиночного выстрела в голову из прикрепленного к нему ружья
По факту гибели военнослужащего 19 февраля 2023 года в шестом гарнизонном следственном управлении Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 522, п. 3 УК РА.
Из Иджеванского управления МО РА поступило сообщение о том, что 19 февраля около 12:45 в районе боевой позиции воинской части обнаружен призывник Н-ской воинской части МО РА Х.П., 2004 г.р. с огнестрельным ранением головы. Последний был госпитализирован в Иджеванский медицинский центр в мертвом состоянии.
По предварительным данным, Х.П. погиб в результате одиночного выстрела в голову из прикрепленного к нему ружья.
Ведется расследование. Место происшествия осмотрено, ряд военнослужащих допрошены. В рамках уголовного производства были назначены судебно-медицинские, комплексные судебно-медицинские, и другие экспертизы тела.
Принимаются все необходимые меры для выяснения обстоятельств гибели военнослужащего, в том числе наличия возможных проявлений неуставных отношений между военнослужащими в период, предшествующий происшествию.