Պանելային քննարկում՝ գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ
Այսօր՝ գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի մասնակցությամբ ոլորտի մասնագետների հետ տեղի ունեցավ պանելային քննարկում՝ գրքերի տպագրության ու տարածման շուրջ, այդ ոլորտում առկա խնդիրների, անելիքների և առաջարկների մասին։
«Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանը լավատես չէ ներկայումս գրքերի սպառման միտումների հարցում,սակայն, ըստ նրա ինչ որ բաներ փոխվել են։ «Եթե 12 տարի առաջ Հայաստանում մեկ անուն գրքից տարվա մեջ միջինում գնում էին 10 հատ, ապա հիմա՝ 250 հատ է։ Բայց, եթե ցանկանանք հասնել ազգերի ընթերցանության միջին վիճակագրական տվյալներին, ապա այդ թիվը պետք է աճի մինչև տարեկան 3000 հատ»։
Քննարկման ընթացքում բանախոսները բարձրացրին հեղինակային իրավունքի խախտման դեմ պայքարի անհրաժեշտության հարցը, մասնավորապես, ընդգծվեց դատական իշխանության անելիքների խիստ անհրաժեշտությունը։
Անդրադարձ կատարվեց նաև դասագրքերը ժամանակակից գրականությամբ համալրելու և հանրաճանաչության մակարդակն աշխարհում բարձրացնելու նպատակով ներդրումների կարևորության հարցերին։

Панельная дискуссия, посвященная Дню книгодарения
Сегодня, по случаю Дня дарения книг, со специалистами сферы, с участием заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна, состоялся круглый стол о проблемах, предстоящих работах и предложениях по изданию и распространению книг.
Армен Мартиросян, директор издательства "Антарес", не оптимистичен в отношении нынешних тенденций в книжном потреблении, однако, по его словам, все изменилось. «Если 12 лет назад в Армении в среднем покупали 10 книг одного наименования в год, то сейчас – 250 книг. Но если мы хотим достичь средней статистики чтения наций, то это число должно увеличиться до 3000 в год».
В ходе обсуждения выступавшие подняли вопрос о необходимости борьбы с нарушением авторских прав, в частности, была подчеркнута безотлагательная необходимость действий судебных органов.
Также был затронут вопрос о важности инвестиций для пополнения учебников современной литературой и повышения уровня популярности в мире.