ԵԽ-ն կշարունակի աջակցել Պրոբացիայի ծառայությանը
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը, ԵԽ ծրագրերի համակարգման հարցերով տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը, ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը, Պրոբացիայի ծառայության ղեկավար Գևորգ Սիմոնյանի ուղեկցությամբ՝ շրջայց են կատարել Արարատի մարզում բացված Պրոբացիայի ծառայության մասնագիտական վերապատրաստման կենտրոնում:
Լևոն Բալյանը նշել է, որ Արդարադատության նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև սերտ համագործակցությունը երկար տարիների պատմություն ունի, որի ընթացքում արդարադատության ոլորտի գրեթե բոլոր ուղղություններով ցուցաբերած աջակցությունն արձանագրել է տեսանելի արդյունքներ: Բալյանն ընդգծել է՝ Նախարարության կողմից պրոբացիայի և քրեակատարողական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների կարևորությունը:
Մասնավորապես՝ պրոբացիայի ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ իրականացվել են մի շարք քայլեր, այդ թվում՝ կատարվել է օրենսդրության վերլուծություն, ներկայացվել են առաջարկություններ, որոնց հենքով մշակվել է օրենսդրական համապատասխան փաթեթ, աշխատանքներ են տարվել «e-probation» համակարգի ձևավորման ուղղությամբ, բարելավվել է պրոբացիայի շահառուների ռիսկերի և կարիքների գնահատման գործիքակազմը, բարձրացվել է պրոբացիայի ինստիտուտի վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը և այլն:
Լևոն Բալյանը կարևորել է պրոբացիայի շահառուների համար իրականացվող վերասոցիալականացման ծրագրերը, որի արդյունքում պրոբացիայի շահառուն հետագայում կկարողանա ինտեգրվել հասարակությանն ու առանց խոչընդոտների մուտք գործել աշխատաշուկա:
Շրջայցի ընթացքում ԵԽ ծրագրերի համակարգման հարցերով տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը ծանոթացել է կենտրոնի աշխատանքներին և զրուցել պրոբացիայի շահառուների հետ: Կլաուս Նոյկիրխը տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը շարունակելու է աջակցել Պրոբացիայի ծառայությանը՝ կարողությունների զարգացման հարցում:

The CE will continue to support the Probation Service
RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan, CE Program Coordination Director Caus Neukirch, Head of CE Armenia Office Martina Schmidt, accompanied by Head of Probation Service Gevorg Simonyan, toured the Professional Training Center of Probation Service opened in Ararat Marz.
Levon Balyan noted that the close cooperation between the Ministry of Justice and the Council of Europe has a history of many years, during which the support provided in almost all directions of the justice sector recorded visible results. Balyan emphasized the importance of reforms implemented by the Ministry in the field of probation and jail.
In particular, within the framework of reforms in the field of probation, several steps were implemented with the support of the Council of Europe, including an analysis of the legislation, recommendations were presented, based on which a relevant legislative package was developed, work was carried out to create an "e-probation" system, improvement of probation beneficiary risk and needs assessment tool, increased awareness of the probation institution, etc.
Levon Balyan highlighted the resocialization programs implemented for probation beneficiaries, as a result of which the probation beneficiary will be able to integrate into society and enter the labor market without obstacles.
During the tour, the CE Program Coordination Director, Klaus Neukirch, got acquainted with the center's work and talked with the beneficiaries of the probation. Claus Neukirch informed that the Council of Europe would continue to support the Probation Service in capacity building.