Անիի կամրջի վերակառուցման էսքիզային առաջարկը պատրաստ է. Ալֆրեդ Քոչարյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Թուրքիա կատարած այցի շրջանակներում  պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև Անիի պատմական կամրջի վերականգնման ուղղությամբ։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ալֆրեդ Քոչարյանն, անդրադառնալով այդ հանգամանքին, ասաց. «Հաշվի առնելով կամրջի պատմական բացառիկ արժեքը և դրա վերականգնման կարևորությունը՝ այսօր պատրաստ է պատմական հուշարձանի վերակառուցման էսքիզային առաջարկը։ Կամուրջը ընդգրկված է Հայաստանի հուշարձանների ցանկում։  Ինչպես ասաց ՀՀ վարչապետը, հույս ունենք, որ համագործակցության արդյունքում կկարողանանք վերականգնել այն»։
Նշենք՝ 2016 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն միջնադարյան Հայաստանի Անի մայրաքաղաքն ընդգրկվել է իր համաշխարհային ժառանգության ցուցակում։ Կամուրջը կառուցվել է 10-11-րդ դարերում, որը քաղաքի ճարտարապետական գլուխգործոցներից է։

Готов проект предложения по реконструкции Анийского моста. Альфред Кочарян
В рамках визита министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна в Турцию были также достигнуты договоренности о восстановлении исторического моста Ани.
В беседе с Radar Armenia заместитель министра ОНКС Альфред Кочарян, касаясь этого обстоятельства, сказал: « Учитывая уникальную историческую ценность моста и важность его восстановления, сегодня готов проект предложения по реконструкции исторического памятника. Мост включен в список памятников Армении. Как сказал премьер-министр РА, мы надеемся, что в результате сотрудничества нам удастся его восстановить».
Следует отметить, что с 2016 года ЮНЕСКО включила средневековую столицу Ани в свой список всемирного наследия. Мост был построен в 10-11 веках и является одним из архитектурных шедевров города.