Անհրաժեշտ է, որ ԵԽ պաշտոնյաները և կառույցները ԼՂ այցելելու հնարավորություն ունենան. ԱԺ նախագահը՝ Խորվաթիայի ԱԳ նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Խորվաթիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանին: Հանդիպմանը քննարկվել է երկկողմ հարաբերություններին միտված բազմոլորտ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Ալեն Սիմոնյանը, նշելով, որ Խորվաթիայի խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով ընդամենը մեկ այց է եղել` 2011 թվականին, առաջարկել է ակտիվացնել միջխորհրդարանական հարաբերությունները:
Անդրադարձ է եղել բարեկամ երկրների խորհրդարանների միջև ակտիվ երկխոսության հարցում բարեկամական խմբերի դերին:
Գործընկերները խոսել են հետպատերազմյան իրադրությունից, Լաչինի միջանցքի ճգնաժամից, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից եւ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120.000 հայերին սպառնացող վտանգներից ու Ադրբեջանի կողմից վարվող շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունից: «Արցախ միջազգային, այդ թվում` հումանիտար կազմակերպությունների մուտքն արգելելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն անընդունելի է: Մեր խորին համոզմամբ անհրաժեշտ է, որ Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնյաները և կառույցները Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հնարավորություն ունենան` մարդու իրավունքների վիճակի մշտադիտարկում իրականացնելու համար»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:

It is necessary that CE officials and structures have the opportunity to visit Nagorno-Karabakh. Speaker of the National Assembly to the Croatian Foreign Minister
RA NA Speaker Alen Simonyan received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Croatia, Gordan Grlic-Radman, on February 7. The need for multi-sectoral cooperation aimed at bilateral relations was discussed at the meeting. Alen Simonyan, noting that there was only one visit at the level of the Croatian parliament speaker in 2011, proposed to activate inter-parliamentary relations.
The role of friendly groups in active dialogue between the parliaments of friendly countries was referred to.
The partners talked about the post-war situation, the Lachin Corridor crisis, Azerbaijan's aggression against the sovereign territory of Armenia, the threats to the 120,000 Armenians living in Nagorno-Karabakh, and Azerbaijan's continuous aggressive policy. "Azerbaijan's policy of banning international entry, including humanitarian organizations, to Artsakh is unacceptable. We strongly believe that the officials and structures of the Council of Europe must have the opportunity to visit Nagorno-Karabakh to monitor the human rights situation," said Alen Simonyan.