Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման ավտոճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտական փուլում են (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
«Ճանապարհային դեպարատամենտի հաղորդմամբ՝ Մ-6, Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման միջպետական ավտոճանապարհի՝ Թումանյան-Բագրատաշենի մաքսային անցակետ շուրջ 51կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտական փուլում են։ Ճանապարհը շահագործման հանձնելուց առաջ կապալառուների կողմից կատարվում են վերջին շտկումները, անվտանգության տարրերով բարելավվում է ճանապարհի կահավորանքը. որոշ տեղամասերում տեղադրվում են բետոնե պարապետներ, ուղղորդիչ սյուներ, մետաղական արգելափակոցներ, քարաթափումներից պաշտպանող ցանցեր։ Հիմնանորոգումը կատարվել է Ասիական զարգացման բանկի և ՀՀ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ։
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը և ծրագրի պատասխանատուներն այցելել էին Մ-6 ճանապարհ՝ տեղում ուսումնասիրելու կատարված աշխատանքները։
Գոռ Ավետիսյանը նշեց, որ Մ-6 միջպետական ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները, բացի մոտ 600մ հատված ընդգրկող Օձունի խաչմերուկից, գրեթե ավարտվել են։ Օձունի խաչմերուկը կհիմնանորոգվի ընթացիկ տարում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով։ Նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը կազմված են, և շուտով կհայտարարվի շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման մրցույթ։ «Այսպիսով՝ մենք կունենանք ՀՀ հյուսիսային սահման՝ դեպի Վրաստան տանող բարձրակարգ ճանապարհ։ Նախկինում ճանապարհը նույնիսկ 4-րդ տեխնիկական կարգին չէր բավարարում, այժմ ունենք 3-րդ տեխնիկական կարգի, բարելավված ճանապարհ՝ երթևեկության ավելի բարձր հաշվարկային արագությամբ»,- ասաց Ճանապարհային դեպարտամենտի ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ հիմնանորոգված ճանապարհը կբարելավի նաև տարածաշրջանի բնակիչների կյանքի որակը, կավելանան տուրիստական հոսքերը, երթևեկության ինտենսիվությունը, կմեծանա բեռնափոխադրումների ծավալը։
Շինարարության տեխհսկողությունն իրականացնող ընկերության՝  «Սաֆեժ ՍԱՍ և Հիլլ Ինտերնեյշընըլ» ՀՁ թիմի ղեկավար Գեորգիոս Պարասկևոպուլոսը, որ տեղում ներկայացնում էր արված ու ընթացիկ աշխատանքները,  նշեց, որ կարող է երաշխավորել, որ կատարված աշխատանքի որակը գերազանց է. «Հետևել ենք շինարարության ընթացքին, ծրագրի բոլոր դետալներին։ Կարող եմ անձամբ իմ և «Սաֆեժ ՍԱՍ և Հիլլ Ինտերնեյշընըլ» կազմակերպության անունից երաշխավորել՝ որակը գերազանց է»։
Կատարված աշխատանքի որակը բարձր գնահատեց նաև ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը։ «Նման որակի և մասշտաբի աշխատանքը պատկերացնել դժվար էր, սակայն դա արդեն իրականություն է։ Ես, հընթացս հետևելով կատարված աշխատանքներին, վստահ եմ, որ ճանապարհը երկար տարիներ ծառայելու է ժողովրդին»,- ասաց պարոն Մկրտչյանը։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականին ավարտվել էր նաև Մ-6-ի առաջին՝ Վանաձոր-Թումանյան (38,45կմ) հատվածի հիմնանորոգումը, որը կատարվել էր Եվրոպական ներդրումային բանկի և ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ։

Завершается капитальный ремонт автомобильной дороги Ванадзор-Алаверди-граница с Грузией (ФОТО)
«По данным Департамента автомобильных дорог, в завершающей стадии находятся работы по капитальному ремонту участка протяженностью 51 км автодороги М-6 Ванадзор-Алаверди-граница с Грузией, таможенного поста Туманян-Баграташен. Перед сдачей дороги в эксплуатацию подрядчиками вносятся последние исправления, дорожное покрытие дорабатывается элементами безопасности, на отдельных участках установлены бетонные парапеты, указатели, металлические блоки, сетки для защиты от камнепадов. Ремонт осуществлен за счет средств Азиатского банка развития и государственного бюджета РА.
Гор Аветисян, исполнительный директор фонда «Дорожное управление», и представители проекта посетили дорогу М-6, чтобы на месте ознакомиться с выполненными работами.
Гор Аветисян отметил, что работы по ремонту межгосударственной трассы М-6, за исключением перекрестка Одзун на участке около 600 м, практически завершены. Перекресток Одзун будет капитально отремонтирован в текущем году за счет средств государственного бюджета РА. Составлена ​​проектно-сметная документация, в ближайшее время будет объявлен тендер на услуги строительных работ. «Таким образом, у нас будет северная граница РА, качественная дорога, ведущая в Грузию. Раньше дорога не соответствовала даже 4-му техническому разряду, сейчас у нас 3-й технический класс, улучшенная дорога с большей расчетной скоростью движения", - сказал глава Департамента автомобильных дорог, добавив, что капитально отремонтированная дорога также улучшит качество. жизни жителей района, увеличатся туристические потоки, увеличится интенсивность движения, объем грузоперевозок.
Георгиос Параскевопулос, руководитель команды  Safez SAS и Hill International, компании, осуществляющей технический надзор за строительством, представивший на месте завершенные и текущие работы, сказал, что может гарантировать отличное качество выполненных работ. . «Мы следили за процессом строительства, всеми деталями проекта. Я могу лично гарантировать от имени Safez SAS и Hill International отличное качество».
Депутат Арен Мкртчян также высоко оценил качество проделанной работы. «Работу такого качества и масштаба было сложно представить, но это уже реальность. После выполненных работ я уверен, что дорога будет служить людям долгие годы», - сказал г-н Мкртчян.
Напомним, что в 2018 году был завершен капитальный ремонт первого участка Ванадзор-Туманян (38,45 км) М-6, который финансировался Европейским инвестиционным банком и правительством РА.