«Գայթակղվում, դոլարով վարկ էին վերցնում, հետո փոխարժեքի տատանումից կորուստներ ունենում». տնտեսագետ
«Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է, որ բանկերը և վարկային կազմակերպությունները սպառողական փոխառություններն ու վարկերը, բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտները կարող են տրամադրել միայն ՀՀ դրամով, իսկ ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց (բացառությամբ` ՀՀ ռեզիդենտ համավարկառու ունենալու դեպքի) բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտները՝ նաև արտարժույթով:
Radar Armenia-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Արմեն Քթոյանն, անդրադառնալով այս օրենսդրական փոփոխությանը, նշեց, որ տրամաբանությունը հետևյալն է՝ եթե մարդը դոլարով հիպոտեկային վարկ է վերցրել, բայց եկամուտը դրամով է, և հինգ տարի հետո տեղի է ունենում փոխարժեքի այնպիսի տատանում, որ տվյալ անձի՝ դրամով եկամուտը դոլարով արտահայտված արժեզրկվում է, ապա այդ դեպքում անձն իր վարկային պարտավորությունը կատարելիս լուրջ խնդիրների կբախվի․ «Տրամաբանությունն այն է, որ մարդը պետք է վարկ վերցնի այն արժույթով, որով եկամուտներ է ստանում, քանի որ մեր քաղաքացիների եկամուտները հիմնականում դրամով են, հետևաբար, վարկային պարտավորությունները ևս պետք է լինեն դրամով։ Հատկապես երկարաժամկետ վարկի՝ հիպոտեկի մասին է խոսքը»։
Նրա դիտարկմամբ՝ մեծ թիվ չեն կազմում այն քաղաքացիները, որոնք եկամուտներ են ստանում այլ արտարժույթով, և այս համատեքստում պետք է հարմարվեն օրենսդրական կարգավորումներով։ Նրա խոսքով՝ այսպես, թե այնպես բանկերի կողմից սպառողական վարկեր տրամադրվում են միայն ՀՀ դրամով, և հիմա դրան գումարվում է նաև հիպոտեկը․ «Այստեղ պետք է նաև հաշվի առնել, որ դոլարով հիպոտեկային վարկ վերցնողներն էլ մեծ թիվ չեն կազմում, եթե հաշվի առնենք վերջին 3 տարվա ցուցանիշները։ Դրամով հիպոտեկային վարկերի տեմպերը անհամեմատ ավելի մեծ աճ են արձանագրել, քան դոլարով հիպոտեկային վարկերը։ Եվ կարելի է ասել, որ դոլարով հիպոտեկային վարկերի աճի մասին խոսք լինել էլ չի կարող, քանի որ մարդիկ նախընտրում են չօգտվել դոլարով հիպոտեկային վարկավորումից»։
Քթոյանը հիշեցրեց, որ դա վաղուց էր, երբ տոկոսադրույքների միջև մեծ տարբերություն կար․ «Այն ժամանակ դոլարով հիպոտեկային վարկի տոկոսադրույքը անհամեմատ ցածր էր, և մարդիկ դրանով գայթակղվում էին, դոլարով վարկը վերցնում էին, բայց հետո, երբ դրամն արժեզրկվում էր, փաստացի կորուստները շատ ավելին էին լինում, քան տոկոսի մեջ տարբերությունը, որը դրդել էր դոլարով վարկ վերցնել»։

«Соблазнившись, брали кредит в долларах, а потом несли убытки из-за колебаний курса», экономист
Предлагаемая поправка в Закон «О валютном регулировании и валютном контроле» предусматривает, что банки и кредитные организации могут предоставлять потребительские кредиты и , жилищные ипотечные кредиты только в драмах РА, а жилищные ипотечные кредиты физическим лицам-нерезидентам (за исключением случая наличие созаемщика-резидента РА) кредиты также в иностранной валюте.
В беседе с Radar Armenia экономист Армен Ктоян, касаясь этого законодательного изменения, отметил, что логика такова: если человек взял ипотечный кредит в долларах, а его доход в драмах, то через пять лет из-за колебания обменного курса , если доход в драмах обесценится в пересчете на доллары, то в этом случае лицо столкнется с серьезными проблемами при выполнении своих кредитных обязательств. «Логика в том, что человек должен брать кредит в той валюте, в которой он получает доход, и так как доходы наших граждан в основном в драмах, следовательно, кредитные обязательства тоже должны быть в драмах. Речь идет о долгосрочном кредите, в частности об ипотеке».
По его наблюдению, граждан, получающих доходы в другой иностранной валюте, не так уж много, и в этой связи им следует приспосабливаться к законодательным нормам. По его словам, потребительские кредиты так или иначе выдаются банками только в драмах РА, а теперь к ним добавилась и ипотека. «Здесь также следует учитывать, что тех, кто берет ипотечные кредиты в долларах, не так уж и много, если брать в расчет показатели последних 3 лет. Ставки по ипотечным кредитам в деньгах росли гораздо быстрее, чем по ипотечным кредитам в долларах. И можно сказать, что о росте ипотечных кредитов в долларах не может быть и речи, потому что люди предпочитают не пользоваться ипотечным кредитованием в долларах».
Ктоян напомнил, что прошли те времена, когда между процентными ставками была большая разница. «В то время процентная ставка по долларовой ипотеке была чрезвычайно низкой, и люди соблазнялись этим, брали кредит в долларах, но потом, когда драм обесценился, реальные потери были гораздо больше, чем разница в процентах, что побудило их взять кредит в долларах».