Համաշխարհային բանկը կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն այսօր աշխատանքային քննարկում է ունեցել Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) խմբի ներկայացուցիչների հետ: Բանկի պատվիրակությունը գլխավորել են ՀԲ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսը և ՀԲ Երևանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը:
Փոխվարչապետ Խաչատրյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հետ ծավալած արդյունավետ համագործակցությունը և վերահաստատել կառավարության պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու փոխգործակցությունը և ընդլայնելու համագործակցության շրջանակները: Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրենն ընդգծել է, որ Բանկը կշարունակի աջակցել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործում՝ հասնելու գործընկերային առավել բարձր մակարդակի:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ Կառավարություն-Համաշխարհային բանկ համագործակցության ընթացքին և հեռանկարներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետության հետ Համաշխարհային բանկի ռազմավարության առաջնահերթություններին և ընթացիկ ծրագրերին` ուղղված պետական հատվածի և հանրային ֆինանսների կառավարման ոլորտի բարելավումներին, առողջապահության համապարփակ ապահովագրության համակարգի ներդրմանը, էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը:

Всемирный банк продолжит поддерживать реформы правительства РА
Сегодня вице-премьер-министр РА Тигран Хачатрян провел рабочую беседу с представителями группы Всемирного банка (ВБ). Делегацию банка возглавили региональный директор ВБ по Южному Кавказу Себастьян Молинье и директор ереванского офиса ВБ Каролин Гегинат.
Вице-премьер Хачатрян, приветствуя гостей, высоко оценил эффективное сотрудничество со Всемирным банком и подтвердил готовность правительства к укреплению сотрудничества и расширению сферы сотрудничества. Региональный директор Всемирного банка подчеркнул, что банк и впредь будет поддерживать правительство РА в реализации реформ для достижения самого высокого уровня партнерства.
В ходе встречи собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся хода и перспектив сотрудничества правительства РА и Всемирного банка. В частности, были обсуждены приоритеты и текущие планы стратегии Всемирного банка с Республикой Армения, направленной на совершенствование государственного сектора и управления государственными финансами, внедрение комплексной системы медицинского страхования, развитие энергетического и инфраструктурного секторов.