ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները հանդիպել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի հետ
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի («ԹՊԻՀ», «INL») տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանիին, ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի իրավական կցորդի տեղակալ Քևին Օրքինին և ԹՊԻՀ քրեական արդարադատության բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանին:
Հանդիպման նպատակը ԱՄՆ դեսպանատան և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի միջև սերտ համագործակցության օրակարգի շրջանակում արդեն իսկ կատարված որոշակի աշխատանքների արդյունքների ամփոփումն էր, ինչպես նաև նորաստեղծ կառույցին տեխնիկական աջակցության ցուցաբերման, վերապատրաստումների և փորձագետների ներգրավման նպատակով նախատեսվող ծրագրերի քննարկումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ամերիկյան կողմին շարունակական աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է կոմիտեի նախորդ տարվա գործունեության հիմնական արդյունքները՝ միաժամանակ անդրադառնալով կադրերի պատրաստվածությանն ու կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հիմնական խնդիրներին ու առաջնահերթություններին: Հաշվի առնելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի հարուստ փորձը` Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը կարևորել է այդ կառույցի ներկայացուցիչների օժանդակությամբ Կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների կատարելագործումը՝ հատկապես պրակտիկ փորձի և կոնկրետ դեպքերի ներկայացմամբ:
Կողմերը դիտարկել են նաև քննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու տեխնիկական ավելի մեծ հնարավորություններ ունեցող սարքավորումների ձեռք բերման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև դրանց գործարկման համար պատասխանատու մասնագետների վերապատրաստման հնարավորությունները:
Դեսպանատան ներկայացուցիչները նույնպես շնորհակալություն են հայտնել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավարությանը գործընկերային սերտ հարաբերությունների, բաց և թափանցիկ գործունեության համար՝ ընդգծելով, որ Կոմիտեի հետ տարվող աշխատանքները արդյունավետ համագործակցության շատ լավ օրինակ են: Նրանք հույս են հայտնել, որ հիշյալ համագործակցության շրջանակներում նախանշվող նոր ծրագրերը կիրագործվեն ավելի մեծ արդյունավետությամբ:

Представители посольства США встретились с председателем Антикоррупционного комитета РА
Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян принял директора Бюро по борьбе с наркотиками и правоохранительному сотрудничеству («INL») посольства США в Ереване Алексис Хафтвани, заместителя атташе по правовым вопросам США Кевина Оркина Федеральное бюро расследований и Кристина Афоян, руководитель программы реформы уголовного правосудия посольства США в Ереване.
Целью встречи было подведение итогов отдельных работ, уже проделанных в рамках повестки тесного сотрудничества между Посольством США и Антикоррупционным комитетом, а также обсуждение запланированных программ в целях оказания технической поддержки к вновь созданной структуре, обучению и привлечению экспертов.
Поблагодарив американскую сторону за постоянную поддержку и эффективное сотрудничество, председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян представил основные результаты деятельности комитета в прошлом году, затронув при этом основные вопросы и приоритеты, связанные с обучением персонала и развитием потенциала. Принимая во внимание богатый опыт Федерального бюро расследований США в сфере противодействия коррупции, Председатель Антикоррупционного комитета сделал акцент на совершенствовании профессиональных знаний и умений сотрудников Комитета с помощью представителей этой структуры. , особенно представляя практический опыт и конкретные случаи.
Стороны также рассмотрели необходимость внедрения новейших информационных технологий и закупки оборудования с большими техническими возможностями в целях повышения эффективности экспертизы, а также возможности обучения специалистов, ответственных за их эксплуатацию.
Представители посольства также поблагодарили руководство Антикоррупционного комитета за тесные партнерские отношения, открытую и прозрачную деятельность, подчеркнув, что проводимая с Комитетом работа является очень хорошим примером эффективного сотрудничества. Они выразили надежду, что новые программы, запланированные в рамках упомянутого сотрудничества, будут реализованы с большей эффективностью.