ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչները հանդիպել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի հետ
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի («ԹՊԻՀ», «INL») տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանիին, ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի իրավական կցորդի տեղակալ Քևին Օրքինին և ԹՊԻՀ քրեական արդարադատության բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանին:
Հանդիպման նպատակը ԱՄՆ դեսպանատան և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի միջև սերտ համագործակցության օրակարգի շրջանակում արդեն իսկ կատարված որոշակի աշխատանքների արդյունքների ամփոփումն էր, ինչպես նաև նորաստեղծ կառույցին տեխնիկական աջակցության ցուցաբերման, վերապատրաստումների և փորձագետների ներգրավման նպատակով նախատեսվող ծրագրերի քննարկումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ամերիկյան կողմին շարունակական աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը ներկայացրել է կոմիտեի նախորդ տարվա գործունեության հիմնական արդյունքները՝ միաժամանակ անդրադառնալով կադրերի պատրաստվածությանն ու կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հիմնական խնդիրներին ու առաջնահերթություններին: Հաշվի առնելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի հարուստ փորձը` Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը կարևորել է այդ կառույցի ներկայացուցիչների օժանդակությամբ Կոմիտեի ծառայողների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների կատարելագործումը՝ հատկապես պրակտիկ փորձի և կոնկրետ դեպքերի ներկայացմամբ:
Կողմերը դիտարկել են նաև քննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ու տեխնիկական ավելի մեծ հնարավորություններ ունեցող սարքավորումների ձեռք բերման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև դրանց գործարկման համար պատասխանատու մասնագետների վերապատրաստման հնարավորությունները:
Դեսպանատան ներկայացուցիչները նույնպես շնորհակալություն են հայտնել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավարությանը գործընկերային սերտ հարաբերությունների, բաց և թափանցիկ գործունեության համար՝ ընդգծելով, որ Կոմիտեի հետ տարվող աշխատանքները արդյունավետ համագործակցության շատ լավ օրինակ են: Նրանք հույս են հայտնել, որ հիշյալ համագործակցության շրջանակներում նախանշվող նոր ծրագրերը կիրագործվեն ավելի մեծ արդյունավետությամբ:

Representatives of the US Embassy met with the chairman of the RA Anti-Corruption Committee
The Chairman of the RA Anti-Corruption Committee, Sasun Khachatryan, received Alexis Haftvani, Director of the Bureau of Anti-Narcotics and Law Enforcement Cooperation ("INL") of the US Embassy in Yerevan, Kevin Orkin, Deputy Legal Attaché of the US Federal Bureau of Investigation, and Kristina Afoyan, Head of the Criminal Justice Reform Program of the US Embassy in Yerevan.
The purpose of the meeting was to summarize the results of specific works already done within the framework of the agenda of close cooperation between the US Embassy and the Anti-Corruption Committee, as well as to discuss the programs planned to provide technical support to the newly created structure, training and involving experts.
Thanking the American side for continuous support and practical cooperation, the Chairman of the Anti-Corruption Committee, Sasun Khachatryan, presented the main results of the committee's activity last year while addressing the main issues and priorities related to personnel training and capacity development. Taking into account the rich experience of the US Federal Bureau of Investigation in the field of combating corruption, the Chairman of the Anti-Corruption Committee emphasized the improvement of the professional knowledge and abilities of the Committee's employees with the help of the representatives of that structure, especially by presenting practical experience and specific cases.
The parties also considered the need to introduce the latest information technologies and purchase equipment with more excellent technical capabilities to increase the examination's effectiveness and the training opportunities for specialists responsible for their operation.
Embassy representatives also thanked the leadership of the Anti-Corruption Committee for close partnership relations and open and transparent activities, emphasizing that the work carried out with the Committee is a perfect example of practical cooperation. They hoped the new programs planned within the mentioned cooperation would be implemented more efficiently.