ԱԳՆ իրազեկումը՝ նույնականացման քարտերով Վրաստան մուտք գործելու և ԱՄԷ առանց մուտքի վիզա այցելելու մասին
ՀՀ ԱԳՆ-ն իրազեկում է ՀՀ քաղաքացիների՝ նույնականացման (ID) քարտերով Վրաստան մուտք գործելու և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ առանց մուտքի վիզա այցելելու մասին:
Վրաստան
2022 թ. հունվարի 12-ին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՀ քաղաքացիները կարող են Վրաստան այցելել նույնականացման (ID) քարտերով։
Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի երկու պետությունների կողմից վավերացվելուց հետո, ինչի մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես կտեղեկացնի։
ԱՄԷ
ՀՀ Կառավարությունը հունվարի 26-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև 2009 թվականի հունիսի 21-ի` դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատելու մասին փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության ստորագրման առաջարկությանը:
Արձանագրության ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՀ քաղաքացիները կարող են Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցելել առանց մուտքի վիզայի։
Նախատեսվող փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն ստորագրվելուց և երկու պետությունների կողմից վավերացվելուց հետո:

Уведомление МИД о въезде в Грузию по идентификационным (ID) картам и въезде в ОАЭ без въездной визы
МИД РА информирует о въезде граждан РА в Грузию по удостоверениям личности (ID) картам и посещающих Объединенные Арабские Эмираты без въездной визы.
Грузия
12 января 2022 года было подписано соглашение «О взаимных безвизовых поездках граждан двух государств между Республикой Армения и Грузией», после его вступления в силу граждане Армении могут посещать Грузию по удостоверениям личности (ID) картам.
Соглашение вступит в силу после его ратификации обоими государствами, о чем будет официально объявлено Министерством иностранных дел РА.
ОАЭ
На состоявшемся 26 января заседании Правительство Республики Армения одобрило предложение о подписании протокола «О внесении изменений в Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Армения и Правительством Объединенных Арабских Эмиратов от 21 июня 2009 года об освобождении лиц с дипломатическими паспортами от требования получения разрешения на въезд».
После вступления протокола в силу граждане РА могут посещать Объединенные Арабские Эмираты без въездной визы.