Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի. նախարար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում վստահություն է հայտնել, որ եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ Հայաստանի դասավորվեն, և Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, ապա Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրա դրական էֆեկտը:
Քերոբյանը նման տեսակետ է հայտնել՝ անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից վերջերս Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացման արգելքը հանելու որոշմանը և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ հարցին:
«Մեր տեղեկություններով դեռևս կանոնավոր օդային բեռնափոխադրումներ տեղի չեն ունենում: Եվ, ճիշտն ասած, հաշվի առնելով երկրների իրար մոտ լինելը՝ հավանական է, որ չլինեն էլ, քանի որ տրանսպորտային կապը ցամաքով՝ Վրաստանի միջոցով, բավականին մատչելի է: Եվ օդային հաղորդակցությունն առաջին հայացքից այդքան էլ գրավիչ չէ»,-ասել է Քերոբյանը:
Նախարարը, այնուամենայնիվ, չի բացառել, որ որոշակի ապրանքատեսակների համար այսպիսի կանոնավոր փոխադրումներ տեղի ունենան. «Համենայնդեպս, օդային ուղևորափոխադրումների հետ մեկտեղ նաև բեռներ էլ են տեղափոխվում, որն ըստ էության, օդային բեռնափոխադրումների մի տարատեսակ է: Ուղղակի բեռնատար օդանավեր չկան դեռ, գուցեև չլինեն էլ: Մենք դրա համար առանձնապես շատ չենք անհանգստանում»:

Открытие границы с Турцией приведет к высокому экономическому росту. Министр
В беседе с "Арменпресс " министр экономики Ваан Керобян выразил уверенность, что если геополитические обстоятельства сложатся в пользу Армении и будет открыта граница с Турцией, то положительный эффект ощутят на себе все бизнесмены Армении.
Аналогичную точку зрения высказал и Керобян, коснувшись недавнего решения Турции снять запрет на прямые авиаперевозки грузов с Арменией и вопрос о его возможном влиянии на экономику Армении.
«По нашей информации, регулярных авиаперевозок до сих пор нет. И, по правде говоря, учитывая близость стран, скорее всего, и не будет, потому что транспортное сообщение по суше, через Грузию, вполне доступно. А воздушное сообщение на первый взгляд не так уж и привлекательно ", - сказал Керобян.
Однако министр не исключил такой регулярной перевозки отдельных видов продукции.  «В любом случае, вместе с пассажирскими авиаперевозками перевозятся и грузы, что по сути является разновидностью грузовых авиаперевозок. Просто грузовых самолетов пока нет, может и не будет. Нас это особо не беспокоит » .