Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի. նախարար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում վստահություն է հայտնել, որ եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ Հայաստանի դասավորվեն, և Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, ապա Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրա դրական էֆեկտը:
Քերոբյանը նման տեսակետ է հայտնել՝ անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից վերջերս Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացման արգելքը հանելու որոշմանը և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ հարցին:
«Մեր տեղեկություններով դեռևս կանոնավոր օդային բեռնափոխադրումներ տեղի չեն ունենում: Եվ, ճիշտն ասած, հաշվի առնելով երկրների իրար մոտ լինելը՝ հավանական է, որ չլինեն էլ, քանի որ տրանսպորտային կապը ցամաքով՝ Վրաստանի միջոցով, բավականին մատչելի է: Եվ օդային հաղորդակցությունն առաջին հայացքից այդքան էլ գրավիչ չէ»,-ասել է Քերոբյանը:
Նախարարը, այնուամենայնիվ, չի բացառել, որ որոշակի ապրանքատեսակների համար այսպիսի կանոնավոր փոխադրումներ տեղի ունենան. «Համենայնդեպս, օդային ուղևորափոխադրումների հետ մեկտեղ նաև բեռներ էլ են տեղափոխվում, որն ըստ էության, օդային բեռնափոխադրումների մի տարատեսակ է: Ուղղակի բեռնատար օդանավեր չկան դեռ, գուցեև չլինեն էլ: Մենք դրա համար առանձնապես շատ չենք անհանգստանում»:

The opening of the border with Turkey will lead to high economic growth, minister
RA Economy Minister Vahan Kerobyan expressed confidence in the conversation with Armenpress that if the geopolitical circumstances are arranged in favor of Armenia and the border with Turkey is opened. All businesspeople in Armenia will feel its positive effect.
Kerobyan expressed a similar point of view, referring to Turkey's recent decision to lift the ban on direct air cargo transportation with Armenia and the question of its possible impact on Armenia's economy.
"According to our information, there is still no regular air cargo transportation. And given the countries' proximity, there won't be because the transport connection by land, through Georgia, is quite affordable. And air communication is not so attractive at first glance," said Kerobyan.
However, the minister did not rule out regular transportation for specific products, "In any case, with air passenger transportation, cargo is transported, which is essentially a variety of air cargo transportation. There aren't any cargo planes yet; maybe there won't be. We don't worry too much about it."