Հայաստանը նախորդ տարի արտահանել է ավելի քան 400 մլն դոլարի մշակված ադամանդ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Արմենպրեսի» հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ Հայաստանից մշակված ադամանդի արտահանման ծավալները տարեցտարի ավելանում են. 2022-ին արտահանվել է ավելի քան 400 մլն դոլարի ադամանդ։ Ըստ նրա, աշխարհի առաջատար ադամանդագործական ընկերություններ Հայաստանում մշակման գործարաններ հիմնելու նախագծեր են սկսել, որոնք հիմա ավարտին են մոտենում:
Անդրադառնալով արտահանման ծավալներին, Քերոբյանը շեշտել է, որ Հայաստանից արտահանումը նախորդ տարի աճել է 77.7 տոկոսով: Այս աճը ապահովվել է շատ տարբեր ապրանքատեսակների արտահանման հաշվին: Վերաարտահանումը զգալի մաս է կազմել: Իսկ վերաարտահանման նպատակով տեղում արվում են որոշակի վերամշակման գործողություններ. «Որոշակի կատեգորիաների մասով մեր հետևողական աշխատանքը սկսում է արդեն շատ լավ արդյունքներ տալ: Օրինակ, պետք է նշեմ ադամանդագործությունը: 2020 թվականին ընդհանուր 75 մլն դոլարի կարգի մշակված ադամանդի արտահանում ենք ունեցել, 2021-ին՝ մոտ 175 մլն դոլարի, 2022-ին՝ ավելի քան 400 մլն դոլարի: Իսկ այս տարի պլանավորում ենք էլ ավելի բարձր ցուցանիշներ, քանի որ անցյալ տարի մի քանի խոշոր ադամանդագործական ընկերություններ աշխարհի առաջատարներից Հայաստանում մշակման գործարաններ հիմնելու նախագծեր են սկսել, որոնք հիմա ավարտին են մոտենում: Եվ կարծում ենք, որ այս տարի, օրինակ, ադամանդագործության ոլորտում մեր արած աշխատանքը տալիս է զգալի արդյունք»:
Նախարարը հավանական է համարում, որ տարվա առաջին եռամսյակում այդ նոր գործարաններն արդեն բացվեն:
2022-ին նաև ոսկերչական ապրանքների արտահանումն առաջին անգամ գերազանցել է 100 մլն դոլարը: Նախարարի վստահեցմամբ՝ կառավարության ներդրած ջանքերի արդյունքում է, որ այսպիսի արդյունքներ կան, սակայն, դեռ երկար ճանապարհի սկզբին են։

RA Minister of Economy Vahan Kerobyan told Armenpress that the volumes of processed diamond exports from Armenia are increasing yearly. In 2022, more than 400 million dollars worth of diamonds were exported. According to him, the world's leading diamond companies have started projects to establish processing factories in Armenia, which are now nearing completion.
Referring to the export volume, Kerobyan emphasized that the export from Armenia increased by 77.7 percent last year. The export of many different products supported this growth. Re-export was a significant part. And for re-export, certain processing operations are done on the spot. "Our consistent work in certain categories is already beginning to yield excellent results. For example, I have to mention the diamond industry. In 2020, we had a total export of processed diamonds in the order of 75 million dollars; in 2021 - about 175 million dollars; and in 2022 - more than 400 million dollars. And this year, we are planning even higher indicators because last year, several large diamond companies from the world's leaders started projects to establish processing factories in Armenia, which are now nearing completion. And we think that this year, for example, the work we have done in the field of diamond production is giving a significant result."
The minister considers it probable that these new factories will open in the year's first quarter.
In 2022, the export of jewelry products exceeded 100 million dollars for the first time. According to the minister's assurance, it is due to the government's efforts that there are such results. However, they are still at the beginning of a long journey.