Գյումրիում տեղի է ունեցել «Բարեկամության այգու» սահադաշտի և Վերնիսաժի պաշտոնական բացումը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանն այսօր մասնակցել է «Բարեկամության այգու» սահադաշտի և Վերնիսաժի պաշտոնական բացմանը։ Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը, ITTD ծրագրի թիմի ղեկավար Վիլհելմ Հյուգոն, մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը, Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը, Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արթուր Սողոմոնյանը, «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի Գյումրու զարգացման ծրագրերի ղեկավար Ելենա Մուրադյանը, հիմնադրամի, մարզային ու քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչներ, հյուրեր։
«ՀՀ կառավարությունը կարևորում է Գյումրու զարգացումը, մասնավորապես, շեշտը դնելով զբոսաշրջային, մշակութային, տնտեսական միջավայրի բարելավմանը։ Եվ Բարեկամության այս այգին էլ լինելու է մի ուրույն հանգրվան և գեղեցիկ ժամանցի վայր թե՛ գյումրեցիների, և թե՛ Գյումրի այցելող հյուրերի համար»,- իր ելույթում ասել է Վաչե Տերտերյանը։
Այգու վերակառուցման ամբողջական ծրագիրն իրականացնում է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը՝ որպես մասնավոր-հանրային համագործակցության և սոցիալ-տնտեսական զարգացման անդրանիկ մոդել Գյումրիում։ ՀՀ կառավարությունը 1,7 մլն դոլարով մասնակցել է զբոսայգու տարածքի և հարակից փողոցների արտաքին ինժեներական ենթակառուցվածքների հիմնանորոգման աշխատանքներին` Համաշխարհային բանկի վարկավորմամբ իրականացվող «Տեղականտնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացում» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը։ 815 քմ տարածք զբաղեցնող շարժական սահադաշտը հագեցած է չմշկելու համար անհրաժեշտ բոլոր պարագաներով, հանդերձարաններով և գլխապտույտ ոլորաններով։
Վերնիսաժը, որի 25 փայտյա տաղավարները կառուցվել են տեղի արհեստավորների կողմից, կծառայի որպես մշտական ցուցահանդես-տոնավաճառ գյումրեցի վարպետների և արվեստագետների համար՝ նրանց ձեռքի աշխատանքներն ու ստեղծագործությունները ներկայացնելու նպատակով։ Այգու վերակառուցման ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է շուրջ 12 մլն դոլար, որից 4 մլն դոլարից ավելին ներդրվել է hիմնադրամի գործընկեր կազմակերպությունների և մի շարք անհատ բարերարների կողմից։ Այն շուրջ 50 տոկոսով պատրաստ կլինի շահագործման այս տարվա աշնանը, իսկ վերջնական բացումը իր բոլոր օբյեկտներով նախատեսվում է 2024-ի ամռանը։

В Гюмри состоялось официальное открытие катка «Парк Дружбы» и Вернисажа
Заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Ваче Тертерян сегодня принял участие в официальном открытии катка и Вернисажа "Парк дружбы". В мероприятии также приняли участие Глава Представительства Европейского Союза в Армении, Посол Андреа Викторин, Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германии в Армении Виктор Рихтер, руководитель проекта ITTD Вильгельм Хьюго, губернатор Мушег Мурадян, руководитель Община Гюмри Вардгес Самсонян, исполнительный директор Фонда регионального развития Армении Артур Согомонян, руководитель программ развития Гюмри благотворительного фонда туризма и урбанистики (TUF) Елена Мурадян, представители фонда, и областных и городских властей.
«Правительство Республики Армения придает большое значение развитию Гюмри, в частности, делая упор на улучшение туристической, культурной и экономической среды. И этот Парк Дружбы станет уникальным пристанищем и прекрасным местом отдыха как для жителей Гюмри, так и для гостей, посещающих Гюмри", - сказал в своем выступлении Ваче Тертерян.
Полный план реконструкции парка реализует благотворительный фонд туризма и урбанистики (TUF), как первая модель частно-государственного сотрудничества и социально-экономического развития в Гюмри. Правительство РА приняло участие в капитальном ремонте внешней инженерной инфраструктуры парковой зоны и прилегающих к ней улиц в рамках реализуемого Всемирным банком проекта «Местная экономика и развитие инфраструктуры», реализуемого Фондом территориального развития, на сумму 1,7 млн. долларов США. Армении. Мобильный каток площадью 815 квадратных метров оснащен всем необходимым оборудованием для катания, раздевалками и головокружительными поворотами.
Вернисаж, это 25 деревянных павильонов которые были построены местными ремесленниками, станет постоянной выставкой-ярмаркой, где ремесленники и художники Гюмри представят свои изделия ручной работы и творения. Общий бюджет проекта реконструкции парка составляет около 12 миллионов долларов, из которых более 4 миллионов долларов вложили организации-партнеры фонда и ряд частных благотворителей. Он будет готов к эксплуатации примерно на 50 процентов осенью этого года, а окончательное открытие со всеми его объектами запланировано на лето 2024 года.