Նիդերլանդների ԱԳՆ-ն ուղիներ է փնտրում Լաչինի միջանցքը վերաբացելու համար
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON-ը) ողջունում է Նիդերլանդների Արտգործ նախարարության ջանքերը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման համար։ Այս մասին FAON-ը հայտնում է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Խորհրդարանին ուղղված իր հաշվետվության մեջ Նիդերլանդների ԱԳ նախարարն արձանագրել է, որ հունվաի 23-ին կայանացած ԵՄ Արտաքին գործերի խորհրդի նիստին Նիդերլանդները և մի շարք այլ ԵՄ երկրներ մտահոգություն են արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շուրջ՝ նշելով, որ 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքը փակվել է ադրբեջանական ինքնահռչակ էկոակտվիվստների կողմից։
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիայի հաղորդմամբ՝ ԱԳ նախարարն ընդգծել է է, որ Լաչինի միջանցքը Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ուղին է։
Նիդերլանդների կառավարությունը շարունակում է քայլեր ձեռնարկել առ այն, որ ԵՄ անդամ երկրները հանդես գան Ադրբեջանին ուղղված համատեղ կոչով՝ 2020թ․ եռակողմ հայտարարության համաձայն Լաչինի միջանցքը բացելու պահանջով, ինչպես նաև ուսումնասիրում է, թե եվրոպական շրջանակներում ազդեցության ինչ այլ հնարավորություններ կան Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորելու Լաչինի միջանցքը բացել։
Նիդերլանդներն նաև իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և ուսումնասիրում է վերջինիս իր ներդրումն ունենալու հնարավորությունները։

The Dutch Foreign Ministry is looking for ways to reopen the Lachin Corridor
FAON announces on its Facebook page that the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands (FAON) welcomes the efforts of the Ministry of Foreign Affairs of the Netherlands to unblock the Lachin Corridor.
In his report to the Parliament, the Minister of Foreign Affairs of the Netherlands noted that at the session of the EU Foreign Affairs Council held on January 23, the Netherlands and several other EU countries expressed concern about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, noting that in 2022 Since December 12, the corridor of Lachin has been closed by self-proclaimed Azerbaijani eco-activists.
According to the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands, the Foreign Minister emphasized that the Lachin Corridor is the only way connecting Armenia to Nagorno- Karabakh.
The Dutch government continues to take steps for the EU member states to issue a joint call to Azerbaijan to open the Lachin Corridor by the 2020 tripartite declaration and also studies what other possibilities of influence there are in the European framework to urge the Azerbaijani authorities to open the Lachin Corridor.
The Netherlands has also expressed its support for the activities of the EU civilian mission in Armenia and is studying the possibilities of contributing to the latter.