Արդարադատության դատարանը ՀՀ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ ՀՀ-ի գործերով որոշումը կընթերցի առցանց նիստում
Արդարադատության միջազգային դատարանում հունվարի 30-31-ը տեղի ունեցան Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործերով լսումները: Երկու կողմերը հիմնավորեցին իրենց՝ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին պահանջները, դրանց հիմնավորումները, այնուհետև առարկություններ ներկայացրին միմյանց պահանջների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը պահանջել էր կիրառել հետևյալ ժամանակավոր միջոցները.
• Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ենթադրյալ «բողոքի ակցիաների» կազմակերպումը և աջակցությունը, որոնք արգելափակում են անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է ապահովի բոլոր մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ամբողջությամբ վերականգնի և ձեռնպահ մնա Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և այլ կոմունալ ծառայությունների մատակարարումը խափանելուց կամ խոչընդոտելուց։
Արդարադատության միջազգային դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Որոշումը կայացնելուց հետո Դատարանն այն ընթերցելու է բաց և առցանց հեռարձակվող նիստի ընթացքում։
Որոշումն ընթերցելու օրվա մասին Դատարանը կծանուցի կողմերին։ Համաձայն Դատարանի՝ որոշումը պետք է ընդունվի հնարավորինս արագ։

Суд зачитает решение по делам РА против Азербайджана и Азербайджан против РА в онлайн-заседании
30-31 января в Международном суде ООН состоялись слушания по делам Армения против Азербайджана и Азербайджан против Армении. Обе стороны обосновывали свои просьбы о временных мерах, а затем представляли возражения на просьбы друг друга. Об этом сообщил представитель РА по международно-правовым вопросам.
Напомним, Армения потребовала применить следующие временные меры.
• Азербайджан должен прекратить организовывать и поддерживать предполагаемые «протесты», которые блокируют беспрепятственное свободное передвижение в обоих направлениях через Лачинский коридор.
• Азербайджан должен обеспечить бесперебойное свободное движение всех людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
• Азербайджан должен немедленно полностью восстановить и воздержаться от нарушения или создания препятствий для подачи природного газа и других коммунальных услуг в Нагорный Карабах.
Международный Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения. После принятия решения Суд зачитает его во время открытого заседания в режиме онлайн-трансляции.