2027-ից Հայաստանում բոլորն առողջապահական ապահովագրություն կունենան
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ներկայացնելով հայեցակարգը, նշել է, որ դրա կիրառման աշխատանքները կսկսվեն այս տարվանից։
Ըստ նրա՝ դա կլինի նախապատրաստական փուլը, երբ կհաստատվեն ծառայությունների փաթեթը, փաթեթի գները և պետության կողմից համաֆինանսավորման չափերը։ Ավանեսյանը տեղեկացրեց, որ 2024թ. պետպատվերի շահառուների խմբերը կհավասարեցվեն, ու նրանց տրամադրվող ծառայությունները կլինեն նույնական. «2024թ կունենանք համապարփակ ապահովագրական փաթեթով ապահովագրված քաղաքացիների խումբ և կսկսենք արդեն կամավոր ապահովագրության շրջանակներում ներառել նաև այլ ցանկացողների։
2025թ. պետության կողմից կներառվեն թոշակառուները՝ որպես ևս մեկ կարևոր պաշտպանության խումբ, և նրանք ևս կօգտվեն ապահովագրական փաթեթի ողջ ծառայություններից։ Այս տարիներին կշարունակվի կամավոր ապահովագրական շրջանակներում քաղաքացիների ներառումը։ 2027թ. արդեն կունենանք պարտադիր ապահովագրական ողջ ծածկույթը՝ ամբողջ բնակչության համար»։
Ավանեսյանը նշեց, որ փուլային ներդրումն արդյունավետ կլինի, քանի որ այս ընթացքում նաև առողջապահության համակարգի բարեփոխումներ են արվում, որոնք վերաբերում են ենթակառուցվածքների բարելավմանը։

In 2027, everyone in Armenia will have health insurance
The concept of the comprehensive health insurance system was approved at the session of the RA Government.
RA Minister of Health Anahit Avanesyan, presenting the concept, noted that its implementation would begin this year.
According to her, it will be the preparatory stage, when the package of services, the package prices, and the amount of co-financing from the state will be approved. Avanesyan informed that the groups of beneficiaries of the 2024 state order would be equalized, and the services provided to them would be identical, "In 2024, we will have a group of citizens insured with a comprehensive insurance package, and we will start to include others who want to in voluntary insurance as well.
In 2025, the state will include pensioners as another important protection group, and they will also benefit from all the services of the insurance package. In these years, the inclusion of citizens in voluntary insurance frameworks will continue. By 2027, we will already have mandatory insurance coverage for the entire population."
Avanesyan noted that the phased investment would be effective because, during this period, healthcare system reforms are also being made, which relate to improving infrastructure.