Տարբերվի՛ր հայկական հեռախոսազանգով․ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Team-ը նոր նախագիծ են ներկայացրել
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը և Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը հայտարարեցին միջազգային չափանիշներին համապատասխան հեռախոսազանգի (ringtone) հայկական մեղեդիների ձայնագրությունների թողարկման մասին։ Հայկական զանգերի ձայնագրությունն իրականացրել է ամերիկյան հեղինակավոր «Parma Recordings» ընկերությունը և թողարկվել է «Armsymphony Records» պիտակի ներքո։ Պրոֆեսիոնալ ձայնագրությունը կատարել է «Գրեմմի» մրցանակի առաջադրված հնչյունային ինժեներ Յան Կոշուլիչը։
Ինչպես ասուլիսի ընթացքում նշեց դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, ձայնագրման համար ընտրվել են հատվածներ հայ կոմպոզիտորների ամենահայտնի ստեղծագործություններից, որոնք ճանաչելի են հանրության լայն շրջանակին։ Նախագծի նպատակն է նշանավոր ստեղծագործությունների հատվածների միջոցով հայ դասական երաժշտության հանրահռչակումը միջազգային մասշտաբով։
Ձայնագրվել են Կոմիտասի «Կաքավիկ»-ը, հանտվածներ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» և «Սպարտակ» բալետներից, «Դիմակահանդես» դրամայի երաժշտությունից, Առնո Բաբաջանյանի Նոկտյուրնը, հատվածներ Ալեքսանդր Հարությունյանի Շեփորի կոնցերտից, Էդուարդ Բաղդասարյանի Նոկտյուրնից, Ղազարոս Սարյանի Սիմֆոնիկ պատկերներից, Ավետ Տերտերյանի Թիվ 3 սիմֆոնիայից, Ստեփան Շաքարյանի «Ծիծեռնակ»-ից, Տիգրան Մանսուրյանի մեղեդիները կինոֆիլմերից։
Մաեստրո Սմբատյանի տեղեկացմամբ՝ նախաձեռնության զարգացման քարտեզն այժմ քննարկում են գործընկերների հետ։ Եվ շատ ուրախ է, որ իրենց ծրագրերը կյանքի կոչելու հարցում ի դեմս Team Telecom Armenia-ի ունեն գաղափարակիցներ, որոնց աջակցությամբ կատարվում են հայկական կոմպոզիտորական արվեստի հանրահռչակմանն ուղղված նախագծեր։
Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն ընդգծեց, որ իրենց կազմակերպության համար շատ կարևոր է սոցիալական պատասխանատվություն կրել ինչպես կրթության, գիտության, այնպես էլ մշակույթի ոլորտներում։ Ըստ պարոն Եսայանի՝ այս նախագծում հետաքրքիր կերպով խաչվում են բարձր տեխնոլոգիաներն ու արվեստը, և տեխնոլոգիաների միջոցով հեշտությամբ կարելի է հայկական բովանդակությունը ներկայացնել աշխարհին։ Team Telecom Armenia-ի պատասխանատուներն ընդգծում են, որ պատրաստ են օգտագործել ամբողջ ռեսուրսները, որպեսզի հայկական բովանդակությունը հասանելի դառնա թվային հարթակներում և ընդհանուր ճանաչում ստանա համաշխարհային շուկայում։
Ասուլիսի բանախոսները նշեցին, որ քննարկում են նախագիծը շարունակելու և հայկական զանգերի շարքն ավելի հարստացնելու հարցը։
Նշենք, որ ձայնագրված մեղեդիները կարող են օգտագործվել նաև սոցիալական ցանցերում որպես տեսանյութերի ֆոնային երաժշտություն։ Զանգերն առայժմ հասանելի են iTunes-ում, իսկ շուտով նաև՝ մյուս երաժշտական հավելվածներում։ Ներբեռնելու համար անհրաժեշտ է iTunes-ում փնտրել Armenian Ringtones:

Отличись армянским телефонным рингтоном! Государственный симфонический оркестр Армении и Team представили новый проект
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян и генеральный директор Team Telecom Armenia Айк Есаян объявили о выпуске записей армянских рингтонов в соответствии с международными стандартами. Запись армянских мелодий была осуществлена ​​престижной американской компанией "Parma Recordings" и выпущена под лейблом "Armsymphony Records". Профессиональную запись сделал номинированный на премию «Грэмми» звукорежиссер Ян Кошулич.
Как отметил на пресс-конференции дирижер Сергей Смбатян, для записи были отобраны отрывки из самых известных произведений армянских композиторов, которые узнаваемы широкой публикой. Цель проекта – популяризация армянской классической музыки в международном масштабе через отрывки из известных произведений.
Были записаны отрывки из произведений Комитаса «Какавик», отрывки из балетов Арама Хачатряна «Гаянэ» и «Спартак», драматическая музыка «Маскарад», Ноктюрн Арно Бабаджаняна, отрывки из Концерта для трубы Александра Арутюняна, Ноктюрна Эдуарда Багдасаряна, Симфонических картин Казароса Сарьяна,  были записаны мелодии из симфонии № 3 Авета Тертеряна, из «Цицернака» Степана Шакаряна, мелодии Тиграна Мансуряна из кинофильмов.
По словам маэстро Смбатяна, в настоящее время с коллегами обсуждается карта развития инициативы. И очень приятно, что в деле реализации своих планов у них есть единомышленники в лице Team Telecom Armenia, при поддержке которых осуществляются проекты, направленные на популяризацию армянского композиционного искусства.
Генеральный директор Team Telecom Armenia Айк Есаян подчеркнул, что для их организации очень важно нести социальную ответственность в сферах образования, науки и культуры. По словам г-на Есаяна, в этом проекте интересным образом пересекаются высокие технологии и искусство, и посредством технологий можно легко представить миру армянское содержание. В Team Telecom Armenia подчеркивают, что готовы использовать все ресурсы, чтобы армянский контент стал доступен на цифровых платформах и получил всеобщее признание на мировом рынке.
Спикеры пресс-конференции отметили, что обсуждают вопрос продолжения проекта и пополнения серии армянских мелодий.
Стоит отметить, что записанные мелодии также можно использовать в качестве фоновой музыки для видеороликов в социальных сетях. Рингтоны в настоящее время доступны в iTunes и скоро будут доступны и в других музыкальных приложениях. Чтобы скачать, вам нужно найти Армянские Рингтоны в iTunes.