Պարզաբանում՝ ՀՀ քաղաքացիների համար ԱՄԷ մուտքի պահանջի վերաբերյալ
ՀՀ Կառավարությունը հունվարի 26-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև 2009 թվականի հունիսի 21-ի` դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատելու մասին փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության ստորագրման առաջարկությանը:
Փոփոխությամբ ՀՀ համաքաղաքացիական անձնագրեր կրող քաղաքացիները Արաբական Միացյալ Էմիրություններ մեկնելիս կազատվեն մուտքի արտոնագրի պահանջից միայն արձանագրության ստորագրումից և ներպետական ընթացակարգերի ավարտից հետո:
ԱՄԷ-ում Հայաստանի դեսպանությունը հայտնում է, որ ԱՄԷ մեկնելիս դեռևս պահպանվում է նախապես մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջը։ Դեսպանությունը փոփոխության ուժի մեջ մնելուն պես կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկատվություն։

Разъяснение о требованиях въезда в ОАЭ для граждан РА
На состоявшемся 26 января заседании Правительство Республики Армения одобрило предложение о подписании протокола «О внесении изменений в Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Армения и Правительством Объединенных Арабских Эмиратов от 21 июня, 2009 года об освобождении лиц с дипломатическими паспортами от требования получения разрешения на въезд».
Согласно поправке, граждане Республики Армения, имеющие паспорта Республики Армения, будут освобождены от необходимости получения визы при поездке в Объединенные Арабские Эмираты только после подписания протокола и завершения внутригосударственных процедур.
Посольство Армении в ОАЭ сообщает, что при поездках в ОАЭ по-прежнему сохраняется требование о предварительном получении разрешения на въезд. Посольство предоставит дополнительную информацию, как только изменения вступят в силу.