Փորձել են Հայաստանից Թուրքիա և ԱՄԷ ապօրինի տեղափոխել 22,7 կգ ոսկի
Վերջին ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության «Զվարթնոց» բաժնի աշխատակիցների կողմից առավել ռիսկային չվերթերի ուղևորների նկատմամբ իրականացված հսկողական աշխատանքների ընթացքում բացահայտվել են ՀՀ-ից առանց հայտարարագրման ոսկյա շղթաների արտահանման դեպքեր։
Իրականացված հսկողական աշխատանքների արդյունքում կանխվել է ֆիզիկական անձանց կողմից ՀՀ-ից երրորդ երկրներ` հիմնականում Թուրքիա և ԱՄԷ, ոսկու ապօրինի տեղափոխման 9 դեպք` ընդհանուր 22,7 կգ քաշով։ Իրավախախտման առարկա հանդիսացող մեկ ոսկյա շղթայի քաշը տատանվում է 2,5 կգ-ի սահմաններում, իսկ արժեքը հասնում է 52 մլն դրամի։
Փաստերի առթիվ «Մաքսային կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքի 316-րդ հոդվածով կազմվել են մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություններ և նյութերի հետ տրամադրվել ՀՀ ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ հետագա ընթացքն ապահովելու նպատակով։

22,7 кг золота пытались незаконно перевезти из Армении в Турцию и ОАЭ
В последние месяцы в ходе контрольных мероприятий, проведенных сотрудниками отдела "Звартноц" управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов РА в отношении пассажиров самых рискованных рейсов, были выявлены случаи вывоза золотых цепей из Армении без декларирования.
В результате проведенных контрольных мероприятий предотвращено 9 случаев незаконной перевозки физическими лицами золота из РА в третьи страны, в основном в Турцию и ОАЭ, общим весом 22,7 кг. Вес одной золотой цепочки, являющейся предметом нарушения, колеблется в пределах 2,5 кг, а ее стоимость достигает 52 млн драмов.
По фактам согласно статье 316 Закона РА "О таможенном регулировании" составлены протоколы о нарушении таможенных правил и материалы переданы в юридический отдел КГД РА для обеспечения дальнейшего процесса.