«Արժութային կարգավորման և արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է, որ բանկերը և վարկային կազմակերպությունները սպառողական փոխառություններն ու վարկերը, բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտները կարող են տրամադրել միայն ՀՀ դրամով, իսկ ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց (բացառությամբ` ՀՀ ռեզիդենտ համավարկառու ունենալու դեպքի) բնակարանային հիպոտեկային կրեդիտները` նաև արտարժույթով:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գևորգ Պապոյանի, Արուսյակ Մանավազյանի և Նարեկ Գրիգորյանի հեղինակած նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 30-ի նիստում:
Ներկայումս ՀՀ ռեզիդենտ քաղաքացիները կարող են ցանկացած արժույթով ստանալ հիպոտեկային վարկեր: Գևորգ Պապոյանի խոսքով արտարժույթի տատանումների հետևանքով վարկերի մարման մասով մեծ ռիսկեր են առաջանում: «Հայաստանում փոխարժեքը լողացող է, և ԿԲ-ն ու Կառավարությունը չունեն այն ֆիքսելու որևէ քաղաքականություն: Մենք չենք պատրաստվում դրան ոչ միջամտել, ոչ էլ մեր պահուստային ռեզերվները ծախսել փոխարժեք պահպանելու վրա»,- ընդգծել է համահեղինակը և հավելել` քաղաքացիներին միայն դրամային վարկեր տրամադրելու միջոցով հնարավոր կլինի նվազեցնել ռիսկերը:
Խոսելով պարտքի վարման պետական քաղաքականությունից` Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ պետությունը հնարավորինս շատ պարտք ներգրավվում է դրամով և հնարավորինս քիչ` արտարժույթով:
Նախաձեռնությամբ օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրվել է հետևյալ խմբագրությամբ. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտարժույթի առքի կամ վաճառքի գործարքները, այդ թվում` սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պայմաններով գործարքները, իրականացվում են մասնագիտացված անձանց միջոցով և ներդրումային ընկերությունների միջոցով, որոնք կարող են իրականացնել արտարժույթի առք ու վաճառք` «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքով և (կամ) դրա հիման վրա ընդունված ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված դեպքերում և կարգով»:
Նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության դրական դիրքորոշումը բարձրաձայնել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը: Նրա խոսքով քննարկումների ընթացքում բանկերի ներկայացուցիչները ներկայացրել են դիտարկումներ: «Ներկայումս կան 133 մլրդ դրամի արտարժույթով հիպոտեկային վարկեր»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Կառավարության առաջարկների հիման վրա լրամշակված նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:
Որոշվել է փետրվարի 9-ին` ժամը 15:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում անցկացնել Ֆինանսավարկային և բյուջետային ու Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ` քննարկելու ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունում անտառօգտագործման գործընթացի նկատմամբ կատարողականի հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը:

Кредиты, жилищные ипотечные кредиты предлагаются выдавать только в драмах РА
Предлагаемая поправка в Закон «О валютном регулировании и валютном контроле» предусматривает, что банки и кредитные организации могут предоставлять потребительские кредиты и кредиты, жилищные ипотечные кредиты только в драмах РА, а жилищные ипотечные кредиты физическим лицам-нерезидентам (за исключением случая наличие созаемщика-резидента РА) кредиты также в иностранной валюте.
Инициатива депутатов фракции "Гражданский договор" НС Геворга Папояна, Арусяк Манавазян и Нарека Григоряна была обсуждена в первом чтении на заседании Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам 30 января.
В настоящее время граждане-резиденты РА могут получить ипотечные кредиты в любой валюте. По словам Геворга Папояна, в результате колебаний курса иностранной валюты возникают большие риски в плане погашения кредитов. «Обменный курс в Армении плавающий, и никакой политики по его фиксации у Центрального банка и правительства нет. Мы не собираемся в это вмешиваться и тратить свои резервные фонды на поддержание курса", - подчеркнул соавтор и добавил, что снизить риски можно будет только за счет предоставления драмовых кредитов гражданам.
Говоря о государственной политике управления долгом, Геворг Папоян отметил, что государство берет как можно больше долга в драмах и как можно меньше в иностранной валюте.
По инициативе первое предложение части 2 статьи 7 закона было сформулировано следующим образом: "Операции купли-продажи иностранной валюты на территории Республики Армения, в том числе операции на условиях, определенных частью 1 настоящей статьи, осуществляются через специализированных лиц и через инвестиционные компании, которые могут осуществлять куплю-продажу иностранной валюты в соответствии к Закону «О рынке ценных бумаг» и (или) в случаях и порядке, определенных подзаконными нормативными правовыми актами, принятыми на его основе».
Заместитель председателя Центрального банка Оганес Хачатрян выразил положительную позицию правительства в отношении данной инициативы. По его словам, в ходе обсуждений представители банков представили свои наблюдения. "В настоящее время имеется ипотечных кредитов в иностранной валюте на сумму 133 млрд драмов ", - подчеркнул корреспондент.
На основании предложений правительства доработанный проект был одобрен комитетом.
Принято решение провести совместное заседание постоянных комиссий по финансам, бюджету и территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и охране окружающей среды 9 февраля в 15:00 в зале 334 Национального Собрания РА.