ՀՀ ՆԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԵՄ պատվիրակության և ԱՄՆ դեսպանատան հետ համագործակցությունը
Հունվարի 25-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրամիության և ԱՄՆ դեսպանատան պատվիրակություններին՝ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չիփ Լեյթինենի գլխավորությամբ։
Վահե Ղազարյանը ողջունելով հյուրերին՝ բարձր է գնահատել Եվրամիության պատվիրակության և ԱՄՆ դեսպանատան հետ արդյունավետ համագործակցությունը, որը վերջին տարիներին ավելի է զարգանում։ Նա մատնանշել է իրականացվող մի շարք բարեփոխումներ, որոնց իրականացմանն օժանդանելու համար շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին։ Ներքին գործերի նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը, որն ուղղված է ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայող, հարգանքի արժանի և պրոֆեսիոնալ ծառայություններ ունենալուն։
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ շնորհավորել են Վահե Ղազարյանին Ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել։ ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ներկայացրել է իրականացված աշխատանքները, որոնք ընդգրկում են ինչպես ոստիկանության, այնպես էլ փրկարար և միգրացիոն ծառայությունները։ Այս ուղղությամբ կարևորվել է հատկապես ԵՄ ԹԱՅԵՔՍ ծրագիրը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չիփ Լեյթինենը ներկայացրել է դեսպանատան՝ թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի և ICITAP-ի կողմից կատարված աշխատանքները։ Կարևորվել է հատկապես պարեկային ծառայության ստեղծման և կայացման ուղղությամբ համագործակցությունը։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալներ Արփինե Սարգսյանն ու Դավիթ Համբարյանը հյուրերին մանրամասնել են նախարարության կազմավորման և իրենց համակարգման ոլորտներում կատարվող աշխատանքները։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև նախարարություն և քաղաքացիական հասարակություն կապին ու համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Ներքին գործերի նախարարը ընդգծելով քաղհասարակության հետ մշտապես սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը՝ պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել այն։
Քննարկվել են համագործակցության շրջանակներում ապագա անելիքներին, բարեփոխումների շարունակականությանը, ծառայություններում կանանց ներգրավվածությանը, Ազգային գվարդիայի կազմավորմանը, կրթական միջավայրի բարելավմանը վերաբերող, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։

Министр внутренних дел РА высоко оценил сотрудничество с делегацией ЕС и посольством США
25 января министр внутренних дел РА Ваге Казарян принял делегации Европейского Союза и посольства США в Армении во главе с послом Андреа Викторин и временным поверенным в делах посла США в Армении Чипом Лейтиненом.
Приветствуя гостей, Ваге Казарян высоко оценил эффективное сотрудничество с делегацией Европейского Союза и посольством США, которое в последние годы все больше развивается. Он отметил ряд проводимых реформ и поблагодарил гостей за помощь в их реализации. Министр внутренних дел выразил готовность продолжить сотрудничество, направленное на оказание достойных и профессиональных услуг, отвечающих современным вызовам.
Гости поблагодарили за теплый прием, поздравили Ваге Казаряна с назначением на должность министра внутренних дел и пожелали ему успехов. Глава делегации Европейского Союза в РА, посол Андреа Викторин представила осуществленные работы, включающие как полицию, так и спасательные и миграционные службы. В этом направлении особенно важна программа ЕU TAIEX.
Временный поверенный в делах посла США в Армении Чип Лейтинен представил работу, проделанную антинаркотической и правоохранительной программой сотрудничества посольства и ICITAP. Особо было подчеркнуто сотрудничество в направлении создания и становления патрульной службы.
Заместители министра внутренних дел Арпине Саркисян и Давид Амбарян подробно рассказали гостям о работах, проводимых в сфере формирования министерства и их координации. В ходе встречи также были обсуждены вопросы, связанные с взаимоотношениями и сотрудничеством между министерством и гражданским обществом. Подчеркнув постоянное тесное и эффективное сотрудничество с политической общественностью, Министр внутренних дел выразил готовность продолжать его.
Они обсудили будущие задачи в рамках сотрудничества, преемственность реформ, привлечение женщин к службе, формирование Национальной гвардии, улучшение образовательной среды, а также ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.