Սինանյանը կարևորել է Ռուսաստանի հայ համայնքի դերը
ՀՀ գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում: Նիժնի Նովգորոդ այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է մարզի արտաքին կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Օլգա Գուսևայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են տեղի հայ համայնքին առնչվող հարցեր: Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Ռուսաստանի հայ համայնքի դերը Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Նիժնի Նովգորոդի հայ համայնքը մարզի զարգացման համար ներդնում է իր լավագույն որակները, գիտելիքներն ու տաղանդը: Մենք հետաքրքրված ենք կապերի զարգացմամբ և պատրաստ ենք աջակցել նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը»,- նշել է դեպարտամենտի ղեկավարը:
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Նիժնի Նովգորոդի հայկական համայնքում ներգրավված երիտասարդների հետ, ներկայացրել գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը, շեշտադրել հատկապես այս տարվա օգոստոս ամսին նախատեսված երիտասարդական համաժողովը` կարևորելով երիտասարդների մասնակցությունը նաև համաժողովի օրակարգի նախապատրաստման գործում։
Երիտասարդների հարցերը հանձնակատարին վերաբերում էին Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը, հայրենիքի անվտանգությանը, Հայաստանում Ռուսաստանի քաղաքացիների ինտերգրմանը, գրասենյակի ծրագրերին մասնակցելու հնարավորություններին և այլն։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ երիտասարդները համաժողովի նախագծային տարբերակին ծանոթանալուց հետո կներկայացնեն իրենց առաջարկությունները Նիժնի Նովգորոդում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հունան Ղուլյանի միջոցով։ Այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը եղել է նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Ուղղափառ եկեղեցու Ս. Ամենափրկիչ տաճարում, այնուհետ այցելել «Ռուսաստան` իմ պատմություն» թանգարան։

Синанян подчеркнул роль армянской общины в России
Главный комиссар РА Заре Синанян находится с рабочим визитом в Российской Федерации. В ходе визита в Нижний Новгород Уполномоченный встретился с начальником управления внешних связей области Ольгой Гусевой, в ходе которой были обсуждены вопросы, касающиеся местной армянской общины. Заре Синанян подчеркнул роль армянской общины России в развитии отношений Армения-Диаспора.
«Армянская община Нижнего Новгорода вкладывает свои лучшие качества, знания и талант в развитие региона. Мы заинтересованы в развитии отношений и готовы поддержать реализацию новых инициатив», — сказал глава ведомства.
После этого Заре Синанян встретился с молодежью, причастной к армянской общине Нижнего Новгорода, представил деятельность и программы офиса, особо отметил запланированный на август этого года молодежный форум, подчеркнув участие молодежи в подготовке повестка дня форума.
Вопросы молодежи к уполномоченному касались сотрудничества Армения-Диаспора, национальной безопасности, интеграции граждан России в Армении, возможности участия в офисных программах и т.д.
Достигнута договоренность, что после ознакомления с проектом форума молодые люди представят свои предложения через молодежного посла Диаспоры в Нижнем Новгороде Унана Гуляна. В ходе визита Верховный комиссар посетил также Армянскую Апостольскую Святую Православную Церковь, а затем музей «Россия: Моя история».