Լաչինի միջանցքի բացման խնդիրը Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ուշադրության կենտրոնում է. Ջոն Գալագեր
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Արաքսիա Սվաջյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդէ Հովասափյանը:
Դեսպանը շնորհավորել է Ժաննա Անդրեասյանին ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` նշելով, որ կարևորում է համագործակցության շարունակականությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում: Ջոն Գալագերին համատեղ և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել նախարարին` ի շահ երկու պետությունների բարեկամական կապերի զարգացման ու ամրապնդման:
Ժաննա Անդրեասյանը, անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը, հատկապես կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության արդյունավետ համագործակցությունը Բրիտանական խորհրդի հետ: Որպես հաջողված օրինակներ՝ նշվել են անգլերենի ուսուցիչների վերապատրաստման և ուսուցման որակի ապահովմանն ուղղված աջակցությունը, դպրոցներում անգլերենի ակումբների ստեղծման ծրագիրը, բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացումը։
«Առանձնահատուկ կարևոր են Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունն անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների վերապատրաստման հարցերում»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով Բրիտանական խորհրդին մշակույթի ռազմավարության նախագծի մշակման աշխատանքներում գործուն աջակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է գիտակրթական համատեղ ծրագրերի իրականացումը, որը կարող է նպաստել գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը: Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ում ընթացող կրթական և մշակութային բարեփոխումների ընթացքին, և երկուստեք վերահաստատվել պատրաստակամությունը՝ էլ ավելի սերտորեն համագործակցել ոլորտային ռազմավարությունների իրականացման փուլում։
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության և ամբողջ աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի խնդրին՝ վերստին շեշտելով հումանիտար ճգնաժամի անդառնալի հետևանքները:
«Ամեն օր շարունակվում են խախտվել շուրջ 30.000 երեխաների հիմնարար իրավունքները, այդ թվում՝ կրթության իրավունքը: Հույս ունենք, որ նաև դիվանագիտական խողովակներով մեր մտահոգությունները տեղ կհասնեն, խնդիրը լուծում կստանա, և Լաչինի միջանցքը կբացվի»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նշելով, որ բարձրաձայնված խնդիրը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ուշադրության կենտրոնում՝ դեսպան Ջոն Գալագերը հույս է հայտնել, որ խնդիրը կստանա դրական լուծում:
Դեսպանն ու նախարարը քննարկել են նաև համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող հարցեր։ Բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքն ու փորձի փոխանակումը՝ երկուստեք կարևորվել է զարգացման ծրագրերի ընդլայնումը բոլոր ուղղություններով: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել առաջիկայում Լոնդոնում տեղի ունենալիք Համաշխարհային կրթական ֆորումին Հայաստանի կրթական բարեփոխումների ընթացքի և ձեռքբերումների ներկայացմանը:

The problem of opening the Lachine Corridor is in the focus of the British government's attention. John Gallagher
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received John Gallagher, Ambassador Extraordinary, and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, to the Republic of Armenia. Deputy Ministers Artur Martirosyan, Araxia Svajyan, and Adde Hovasapyan, director of the Armenian branch of the British Council, attended the meeting.
The ambassador congratulated Zhanna Andreasyan on his appointment as the minister of CGMS, noting that he values the continuity of cooperation in education, science, culture, youth, and sports. John Gallagher wished the minister joint and practical work to benefit the development and strengthening of friendly relations between the two states.
Zhanna Andreasyan, referring to sectoral cooperation, especially emphasized the effective collaboration of the Ministry of Education and Culture with the British Council. As successful examples, the support aimed at ensuring the quality of teaching and training of English teachers, the program for creating English clubs in schools, and the implementation of the "Creative Mind" program at universities were mentioned.
"The role and support of the British Council in the development of English teaching methodology and teacher training are vital," said the Minister of Education and Culture, thanking the British Council for its active support in developing the culture strategy project.
During the meeting, the implementation of joint scientific and educational programs was highlighted, which can contribute to creating new opportunities for cooperation in science and education. The course of educational and cultural reforms in RA was referred to, and both sides reaffirmed their willingness to cooperate even more closely in the implementation phase of sectoral strategies.
During the meeting, CSMS Minister Zhanna Andreasyan drew the ambassador's attention to the problem of the only road connecting Nagorno Karabakh, which has been surrounded by the Republic of Azerbaijan since December 12, 2022, with the Republic of Armenia and the whole world, again emphasizing the irreversible consequences of the humanitarian crisis.
"The fundamental rights of around 30,000 children continue to be violated daily, including the right to education. We hope our concerns will be addressed through diplomatic channels, the problem will be solved, and the Lachin corridor will be opened," said Zhanna Andreasyan.
Noting that the raised issue is the focus of the British government's attention, Ambassador John Gallagher expressed hope that the problem would be resolved positively.
The ambassador and the minister also discussed the possibility of expanding cooperation. Highly appreciating the work done and the exchange of experience, both sides emphasized expanding development programs in all directions. At the meeting, reference was made to the presentation of the progress and achievements of Armenia's educational reforms at the World Education Forum to be held in London shortly.