Կատարում քննարկվել են Հայաստանի տարբեր ոլորտներում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները
Կատարի Պետություն աշխատանքային այցի շրջանակում հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կատարի Պետության ներդրումային գործակալության տնօրեն Մանսուր Իբրահիմ Ալ-Մահմուդին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի տարբեր ոլորտներում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները: Հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների շարքում առանձնացվել են տուրիզմը, ՏՏ ոլորտը, մշակութային փոխգործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ մեր երկիրը ողջունում է զարգացող ոլորտներում ներդրումային համագործակցության առաջարկները և հավելել, որ դրանց իրականացման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումների ներգրավման համար իրականացված օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները: Ներդրումային գործակալության տնօրենը գործընկերներին է ներկայացրել առաջիկա ծրագրերի վերաբերյալ համառոտ տեղեկատվություն: Նրա խոսքով Հայաստանը ներդրումային քաղաքականության առումով հուսալի գործընկեր է: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա համագործակցության օրակարգի մշակման համար:

В Катаре обсудили возможности инвестирования в разные отрасли Армении
В рамках рабочего визита в Государство Катар 24 января делегация, возглавляемая Председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с директором инвестиционного агентства Государства Катар Мансуром Ибрагимом Аль-Махмудом.
На встрече обсуждались возможности инвестирования в различные отрасли Армении. Среди интересующих секторов были выделены туризм, IT-сфера, культурное взаимодействие.
Спикер Национального Собрания РА отметил, что наша страна приветствует предложения об инвестиционном сотрудничестве в развивающихся отраслях и добавил, что ведется работа по их реализации.
На встрече обсуждались законодательные и институциональные реформы, проводимые для привлечения инвестиций. Директор инвестиционного агентства представил партнерам краткую информацию о предстоящих проектах. По его словам, Армения является надежным партнером с точки зрения инвестиционной политики. Достигнута договоренность о разработке повестки дня дальнейшего сотрудничества.