Տեսչական մարմնի ղեկավարը հանձնարարել է քաղաքացիական խոշոր օբյեկներում իրականացնել հրդեհատեխնիկական հետազոտություններ
ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանի գլխավորությամբ հունվարի 20-ին տեղի ունեցավ արտահերթ աշխատանքային խորհրդակցություն, որին ներկա էին Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալներ Արազ Պապիկյանն ու Սուրեն Մինասյանը, ՏՄ տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության վարչության, Երևանի տարածքային բաժնի  տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության բաժանմունքի մասնագետները, ինչպես նաև ՏՄ կառուցվածքային և բոլոր տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները։
Գարեգին Խաչատրյանի կողմից պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին տրվեց հանձնարարական սեղմ ժամկետներում իրականացնել  հրդեհատեխնիկական հետազոտություններ և վերահսկողական խիստ գործառույթներ հանրապետության   տարածքում գործող քաղաքացիական բոլոր խոշոր օբյեկներում՝ մասնավորապես՝ առևտրի խոշոր կենտրոններում, փայտամշակման, տպագրական արտադրամասերում, նավթամթերքի պահեստարաններում, ընդհանուր նշանակության պահեստներում, բազաներում և հասարակական նշանակության այն օբյեկտներում, որտեղ կարող է լինել մարդկանց մեծաքանակ կուտակումներ։
Գարեգին Խաչատրյանը նշեց, որ հրդեհատեխնիկական հետազոտության ավարտից հետո Տեսչական մարմնի կողմից կկայացվեն  գործունեության կասեցման կամ շահագործման դադարեցման որոշումներ բոլոր այն տնտեսավարող սուբյեկտների նկատմամբ, որոնց կողմից շահագործվող շենք-շինություններում Տեսչական մարմնի մասնագետները կարձանագրեն հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջների խախտումներ, որոնք իրենց բնույթով կարող են անմիջականորեն և ուղղակի սպառնալիք ստեղծել հրդեհների առաջացման և մարդկանց անվտանգության ապահովման համար։

Глава инспекционного органа поручил провести пожарно-технические исследования на крупных гражданских объектах
20 Январь, 18:30
20 января под руководством начальника инспекции градостроительства, технической и пожарной безопасности РА Гарегина Хачатряна состоялось внеочередное рабочее совещание, в котором приняли участие заместители начальника инспекции Араз Папикян и Сурен Минасян, специалисты отдела технической и пожарной безопасности департамента технической и пожарной безопасности Ереванского областного управления , а также руководители структурных и всех региональных подразделений.
Гарегин Хачатрян поручил руководителям ответственных подразделений в короткие сроки провести пожарно-технические проверки и функции строгого контроля на всех крупных гражданских объектах, действующих на территории республики, в частности, в крупных торговых центрах, деревообрабатывающих, полиграфических мастерских , хранилищ нефтепродуктов, складов общего назначения, баз и тхе объектов общественного значения, где возможно большое скопление людей.
Гарегин Хачатрян отметил, что после завершения пожарно-технической проверки Инспекционным органом будут приниматься решения о приостановлении деятельности или прекращении деятельности всех субъектов хозяйствования, в которых специалисты Инспекционного органа будут фиксировать нарушения требований нормативных документов по пожарной безопасности в эксплуатируемых ими зданиях, которые по своему характеру могут прямо и косвенно создавать угрозу возникновения пожаров и влиять на безопасность людей.