Ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել հանգստյան և տոնական օրերի կրճատումը Հայաստանի տնտեսության վրա
2021թ․ նոյեմբերին տոների և հիշատակի օրերի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարվեցին, և ոչ աշխատանքային օրեր սահմանվեցին դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 2-ը՝ ներառյալ, նաև՝ հունվարի 6-ը։
Radar Armenia-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել էկոնոմիկայի նախարարություն՝ պարզելու, թե հանգստյան օրերի կրճատումով 2021թ. և 2022թ. պետական բյուջեն որքա՞ն գումար է տնտեսել, և օրենքի այս փոփոխությունն ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել տնտեսության վրա։
Գերատեսչությունից պատասխանել են, որ տոնական և հանգստյան օրերը, ոչ աշխատանքային օրեր լինելու հանգամանքով պայմանավորված, իրենց ազդեցությունն են թողնում ընդհանուր տնտեսական ակտիվության, տնտեսության ոլորտների արտադրանքի (ծառայությունների) թողարկման ծավալների, արտաքին տնտեսական գործունեության իրականացման վրա, ինչպես նաև տեղական և օտարերկրյա գործընկեր կազմակերպությունների հետ պայմանագրային հարաբերությունների կատարման վրա: «Պետական բյուջեի եկամուտները ձևավորվում են տնտեսական գործունեության արդյունքում, հետևապես, այն պետք է դիտարկել տվյալ տարվա ընթացքում տնտեսության ընդհանուր աճի տեսանկյունից: Վերոգրյալով պայմանավորված՝ գնահատում ենք, որ 2022թ․ հունվարին՝ 2021թ․ հունվարի համեմատ, տնտեսական աճի արագացմանը, ի թիվս այլ գործոնների, նպաստել է նաև կատարված օրենսդրական փոփոխությունը։ Այսպես, համաձայն վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2022թ․ հունվարին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 14.8%, ինչն էականորեն բարձր է 2021թ․ հունվարի (-8.5%) ցուցանիշից։ Ընդ որում, ըստ առանձին ոլորտների՝ ևս արձանագրվել են բարձր աճեր (արդյունաբերություն՝ 16.6% (2021թ. հունվար՝ -10.8%), շինարարություն՝ 3.0% (0.8%), առևտրի շրջանառություն՝ 11.5% (-15,1%), ծառայություններ՝ 21.2% (-10.3% )): Նույն աղբյուրի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի հունվարին՝ 2021-ի հունվարի համեմատ, պետբյուջեի եկամուտներն աճել են 10.1%-ով՝ կազմելով 149 մլրդ 666,5 մլն դրամ»:
Նախարարությունից խնդրել էինք նաև համեմատական անցկացնել 2018-2019թթ. հետ՝ ներկայացնելով, թե ինչ պատկեր է առկա՝ հաշվի առնելով, որ տոնական օրերին ակտիվանում էր նաև հյուրանոցային բիզնեսը:
Պատասխանում ասվում է, որ այս հարցը դիտարկել են պետբյուջեի եկամուտների տեսանկյունից։ Նշվում է, որ բյուջեի եկամուտները ձևավորվում են ամբողջ տնտեսությունից, հետևաբար, բյուջեի եկամուտների ձևավորումը չի կարող դիտարկվել միայն մեկ գործոնով (մասնավորապես՝ հյուրանոցային տնտեսություն)․ «Ըստ առանձին ոլորտների՝ պետական բյուջեի եկամուտների ցուցանիշներ չեն հրապարակվում։ Միաժամանակ հայտնում ենք, որ, համաձայն վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2022 թվականի հունվարին՝ 2019 թվականի հունվարի համեմատ, պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են, համապատասխանաբար, 33.2%-ով, իսկ 2018 թվականի հունվարի համեմատ՝ 2.5 անգամ»:

В ноябре 2021 года были внесены изменения в закон о праздничных и памятных днях и установлены нерабочие дни с 31 декабря по 2 января, в том числе 6 января.
Radar Armenia направил письменный запрос в Министерство экономики, чтобы выяснить, сколько денег сэкономил государственный бюджет и как это изменение закона повлияло на экономику в результате сокращения выходных дней в 2021 и 2022 г.?
В ведомстве ответили, что праздничные и выходные дни, в связи с тем, что являются нерабочими днями, оказывают влияние на общую экономическую деятельность, объемы выпуска продукции (услуг) отраслей экономики, осуществление внешнеэкономической деятельности, а также договорные отношения с местными и зарубежными партнерскими организациями по исполнению обязанностей.«Доходы государственного бюджета формируются в результате хозяйственной деятельности, поэтому их следует рассматривать с точки зрения общего роста экономики в течение данного года. Исходя из вышеизложенного, мы предполагаем, что в 2022 г. по сравнению с январем 2021 г. среди прочих факторов, изменение законодательства способствовало ускорению экономического роста. Так, по данным статистического комитета, в январе 2022 г. показатель экономической активности составил 14,8%, что значительно выше, чем в 2021 году. При этом по отдельным отраслям также был зафиксирован высокий рост (промышленность: 16,6% (январь 2021 г.: -10,8%), строительство: 3,0% (0,8%), товарооборот: 11,5% (-15,1%), услуги 21,2% ( -10,3%)).
Мы также попросили министерство провести сравнение за 2018-2019 годы. , представляя, какова картина, учитывая, что гостиничный бизнес в праздники тоже был активен.
В ответе говорится, что этот вопрос рассматривался с точки зрения доходов государственного бюджета. Отмечается, что доходы бюджета формируются за счет всей экономики, поэтому формирование доходов бюджета нельзя рассматривать только по одному фактору (в частности, гостиничному хозяйству). «По отдельным отраслям показатели доходов госбюджета не публикуются. При этом сообщаем, что, по данным статистического комитета, в январе 2022 года по сравнению с январем 2019 года доходы государственного бюджета увеличились на 33,2%, а по сравнению с январем 2018 года - в 2,5 раза.