Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է, թե զորամասի հրդեհի հետևանքով ովքե՞ր են պաշտոնանկ արվել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
19 Հունվարի, 11:35
Գեղարքունիքի զորամասերից մեկում տեղի ունեցած հրդեհի պատճառով մի խումբ զինվորականներ պաշտոնանկ են արվել. այս մասին կառավարության նիստում տեղեկացրել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Զբաղեցրած պաշտոններից ազատվել են`
2-րդ կորպուսի շտաբի պետ-կորպուսի հրամանատարի տեղակալը,
2-րդ կորպուսի հրամանատարի տեղակալը թիկունքի և ԿՇԾ գծով,
2-րդ կորպուսի հրամանատարի՝ մարտական հերթապահության գծով տեղակալը,
N զորամասի շտաբի պետ-հրամանատարի տեղակալը,
N զորամասի հրամանատարի տեղակալը՝ թիկունքի գծով,
N զորամասի ինժեներական ծառայության պետը,
N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատարը,
ՀՀ ԶՈւ թիկունքի վարչության հրդեհային անվտանգության ծառայության պետը։
«Իրենց զբաղեցրած պաշտոններն ինչ-որ կերպ առնչվում են խնդրին, բնականաբար, մինչև ավելի մանրամասն քրեաիրավական գնահատական տրվի խնդրին, նրանց հետագա պաշտոնավարումը նպատակահարմար չէ»,- ասել է Սուրեն Պապիկյանը։
Տեղեկացրել էինք, որ նախագահի հրամանագրով արդեն պաշտոնանկ է արվել 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Ֆրունզի Գրիգորյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, թե խոսքն պաշտոնեական պատասխանատվության մասին է, իսկ քրեական պատասխանատվության օբյեկտները կպարզվեն գործի վարույթի ընթացքում. «Բայց ակնհայտ է, որ ամենապրիմիտիվ հակահրդեհային կանոնները չեն պահպանվել»։
Վարչապետը նաև նշել է. «Պարզ է, որ այդ կացարանը որպես զինվորական ծառայել է դեռևս 2020թ., պարզ է, որ այնտեղ սովորական պայմաններ չեն, բայց դա ոչ մի բանի հետ կապ չունի. ցանկացած կացարան, որտեղ մարդ է ապրում, ծառայում, հակահրդեհային կանոնները պետք է պահպանվեն»։
Հիշեցնենք, որ հրդեհ է բռնկվել ՊՆ N զորամասում. զոհվել է 15 զինծառայող, 3-ի վիճակը գնահատվում է ծանր:

Министр обороны представил, кто был уволен в связи с пожаром в воинской части (ВИДЕО)
Из-за пожара в одной из воинских частей Гегаркуника была уволена группа военнослужащих. Об этом на заседании правительства сообщил министр обороны Сурен Папикян.
Были уволены со своих должностей:
заместитель командующего штабом 2-го корпуса,
Заместитель командира 2-го корпуса по тылу,
заместитель командира 2-го корпуса по боевому дежурству,
заместитель командующего штабом войсковой части N,
Заместитель командира воинской части N, в тылу,
Начальник инженерной службы N-й воинской части,
Командир инженерно-стрелковой роты N в/ч,
Начальник службы пожарной безопасности тылового управления ВС РА.
«Занимаемые ими должности так или иначе связаны с проблемой, естественно, пока проблеме не будет дана более детальная уголовно-правовая оценка, дальнейшее их пребывание в должности нецелесообразно », - сказал Сурен Папикян.
Сообщаем , что командир 2-го армейского корпуса, полковник Ваграм Фрунзи Григорян, указом президента уже освобожден от должности.
Премьер-министр РА Никол Пашинян также отметил, что речь идет о служебной ответственности, а вопрос об уголовной ответственности будут выяснены в ходе производства по делу. «Но очевидно, что самые примитивные противопожарные правила не соблюдались».
Премьер-министр также отметил. « Понятно, что это жилье использовалось военными еще в 2020 году, понятно, что условия там ненормальные, но это не имеет значения, в любом помещении, где живут, работают люди, должны соблюдаться правила пожарной безопасности».
Напомним , в воинской части N Минобороны произошел пожар. Погибли 15 военнослужащих, состояние 3 оценивается как тяжелое.