Հունվարի 27-ին կներկայացվի «Մանսուրյան․ խոսքի և մեղեդու խաչմերուկին» համերգային ծրագիրը
Հունվարի 27-ին՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի ծննդյան օրը, տեղի կունենա «Մանսուրյան․ խոսքի և մեղեդու խաչմերուկին» խորագրով համերգ, որի ընթացքում կներկայացվեն մաեստրո Մանսուրյանի ստեղծագործությունները. «8 հայրեն սիրո, պանդխտության և լուսնյակ գիշերների» ստեղծագործությունը համաշխարհային պրեմիերա է, իսկ «Օրհներգ - Նավապետ Բարի»-ն, որ գրվել է Մեսրոպ Մաշտոցի խոսքերով, Հայաստանում կներկայացվի առաջին անգամ։ Համերգի մասնակիցներն են Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, մենակատար՝ Տիգրան Քախվեջյան (բարիտոն), ասմունքող՝ Բաբկեն Չոբանյան։ Երեկոն կղեկավարի դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանը։ Համերգը կազմակերպվում է Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթի շրջանակներում։ Նախագծի կազմակերպիչն է «Կողբ» հիմնադրամը, գլխավոր հովանավորն է Ֆասթ Բանկը, հովանավորներն են Team Telecom Armenia և Տրանսիմպեքս (FedEx) ընկերությունները։
Այսօր Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսը նվիրված էր առաջիկա համերգին և մանսուրյանական մրցույթին։
Մաեստրո Մանսուրյանը, անդրադառնալով հունվարի 27-ին կայանալիք համերգին, ընդգծեց, որ այն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ իր տարեդարձի օրն առաջին անգամ հնչելու են երկու կարևոր ստեղծագործություններ, ինչն իր համար չափազանց հուզիչ է։ Ստեղծագործություններից մեկը, որի հիմքում մաշտոցյան օրհներգերն են, կոմպոզիտորը գրել է Չեխիայի նվագախմբերից մեկի պատվերով, և առաջին անգամ հնչել է անցյալ տարի։ Հեղինակը նկատեց, որ հայրենների համար մեղեդի գրելն իր երազանքն է եղել։ «Երիտասարդ էի, երբ գրեցի իմ 4 հայրենները ձայնի և դաշնամուրի համար։ Մշտական պահանջ ունեի կրկին անդրադառնալու հայրեններին։ Մլքեյանի հետ երկար տարիներ ենք համագործակցում, ինչը լավ հիմք հանդիսացավ շարունակելու այդ աշխատանքն արդեն նոր ստեղծագործություններով։ Արդյունքում ունենք «8 Հայրեն սիրո, պանդխտության և լուսնյակ գիշերների»,- ասաց Տիգրան Մանսուրյանը։
«Կողբ» հիմնադրամի տնօրեն Մարիա Պետրոսյանն ընդգծեց, որ այս նախաձեռնությամբ նպատակ ունեն ևս մեկ անգամ կարևորելու պոեզիան, երաժշտությունը՝ մաեստրո Մանսուրյանի կերպարով փորձելով ոգեշնչել հատկապես երիտասարդ կոմպոզիտորներին։ Նա նշեց, որ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթը դառնա ամենամյա։
Մանսուրյանի անվան միջազգային մրցույթի գլխավոր հովանավոր Ֆասթ Բանկ ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ-զարգացման տնօրեն Գարեգին Դարբինյանի խոսքով՝ FastBank-ի հիմնադիրները մշտապես աջակցել են տարբեր մշակութային միջոցառումների, ինչը դարձել է իրենց ռազմավարության մաս։ Նման հարթակները շատ կարևոր են Հայաստանի համար, և եթե ուզում ենք ապագայում ունենալ մեծանուն երաժիշտներ, ապա պետք է ստեղծվի համապատասխան միջավայր։ Եվ այս կարևոր տեսլականին հասնելու համար անհրաժեշտ է աջակցություն, ինչն իրենք անում են։ Լինելով ժամանակակից տեխնոլոգիական ընկերություն՝ FastBank-ը համարում է, որ պետք է մոտ կանգնած լինի դասական արվեստին, մշակույթին, պատմությանը, ինչը մեծ ազդակներ է հաղորդում իրենց աշխատանքի ընթացքում։
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ հունվարի 27-ին կայանալիք համերգը պատասխանատվության առումով տարբերվում է մյուս համերգներից, քանի որ հայրենները, որոնք պետք է ներկայացվեն երեկոյի ընթացքում, Մանսուրյանը նվիրել է հենց իրեն. «Ես այն երջանիկներից եմ, ում Տիգրան Մանսուրյանը նվիրել է պարտիտուր, որը հնչելու է այդ կարևոր օրը։ Պետք է լինենք երջանիկ՝ այսպիսի մարդու հետ անընդհատ աշխատելով»։
Անդրադառնալով Տիգրան Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթին՝ Ռոբերտ Մլքեյանն ասաց, որ ժյուրիի կազմը բավական բարդ խնդիր է դրել իր առջև. «Մրցույթին մասնակցող կոմպոզիտորները պետք է խորապես ուսումնասիրեն պոեզիան։ Պետք է գրեն այնպիսի ստեղծագործություններ, որոնք փորձեն հետագայում դառնալ ազգային արժեք։ Այդ նպատակին ծառայեցնելու համար մրցույթը, հավանաբար, մի փոքր բարդ կլինի։ Ունենք երիտասարդներ, որոնք հրաշալի գրում են»։
Team Telecom Armenia-ի տնօրեն, մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հայկ Եսայանը նշեց, որ ընկերությունը շարունակում է աջակցել հայկական մշակույթի զարգացմանը և նոր տաղանդների բացահայտմանն ուղղված ծրագրերին․ «Հայ ժողովրդի համար դժվարին ժամանակաշրջանում Կոմիտասը կարողացավ երաժշտության միջոցով տարածել մեր մշակույթը՝ այն դարձնելով հայի ինքնության կարևոր բաղադրիչներից մեկը։ Այժմ մենք պարզապես պարտավոր ենք նպաստել նրա գործի շարունակականությանը, այդ նպատակով էլ միացել ենք մրցույթի կազմակերպչական թիմին»:

On January 27, "Mansuryan. at the crossroads of speech and melody" concert program
On January 27, on the birthday of RA People's Artist, composer Tigran Mansuryan, a concert titled "Mansuryan at the Crossroads of Speech and Melody" will be held, during which the works of maestro Mansuryan will be presented. Anthem - Captain Bari", written by Mesrop Mashtots, will be performed in Armenia for the first time. The concert participants are the State Chamber Orchestra of Armenia, the State Chamber Choir of Armenia, the Yerevan State Chamber Choir, soloist: Tigran Kakhvejyan (baritone), reciter: Babken Chobanyan. Conductor Robert Mlkeyan will lead the evening. The concert is organized within the framework of the international competition of composers named Mansuryan. The project's organizer is the Koghb Foundation, the main sponsor is Fast Bank, and the sponsors are Team Telecom Armenia and Transimpex (FedEx) companies.
Today, the press conference held at the Aram Khachatryan concert hall was dedicated to the upcoming concert and the Mansuryan competition.
Maestro Mansuryan, referring to the concert to be held on January 27, emphasized that it is of particular importance because, on his anniversary, two essential works will be performed for the first time, which is extremely exciting for him. One of the works, based on the Mashtots hymns, was written by the composer on the order of one of the Czech orchestras and was performed for the first time last year. The author noticed that his dream was to write a melody for his natives, "I was young when I wrote my four natives for voice and piano. I had a constant demand to address my natives again. We have been cooperating with Mlkeyan for many years, which was a good basis for continuing this work with new works. As a result, we have "8 homelands of love, hospitality, and moonlit nights", said Tigran Mansuryan.
Maria Petrosyan, director of "The Koghb" Foundation, emphasized that with this initiative, they aim to highlight poetry and music again, trying to inspire especially young composers in the image of maestro Mansuryan. She mentioned they would do everything to make the international composer's competition named after Mansuryan an annual event.
According to Garegin Darbinyan, Deputy Executive Director and Development Director of Fast Bank CJSC, the main sponsor of the Mansuryan International Competition, the founders of FastBank have always supported various cultural events, which have become part of their strategy. Such platforms are significant for Armenia, and if we want big-name musicians in the future, an appropriate environment must be created. And to achieve this critical vision, support is needed, which they do. Being a modern technology company, FastBank considers that it should be close to classical art, culture, and history, which gives excellent impulses during their work.
RA People's Artist conductor Robert Mlkeyan emphasized in his speech that the concert to be held on January 27 differs from other shows in responsibility because Mansuryan dedicated the songs to be performed during the evening to himself. "I am one of the lucky ones to whom Tigran Mansuryan gave a score that will be played on that important day. We should be happy working with such a person all the time."
Referring to the international competition of composers named after Tigran Mansuryan, Robert Mlkeyan said that the jury composition had a challenging task, "Composers participating in the competition must study poetry deeply. They should write such works that try to become a national value in the future. To serve that purpose, the competition will probably be a little complicated. We have young people who write wonderfully."
Hayk Yesayan, director of Team Telecom Armenia and member of the board of trustees of the competition, noted that the company continues to support programs to develop Armenian culture and discover new talents, "During a difficult period for the Armenian people, Komitas spread our culture through music, making it one of the important components of the Armenian identity. Now we are obliged to contribute to the continuity of his work, and for that purpose, we have joined the competition's organizing team."