Հայաստանի և Բուլղարիայի ոլորտային հարաբերություններում առկա է զգալի ներուժ
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կալին Անաստասովին։ Ընդգծելով հայ-բուլղարական հարաբերությունների կարևորությունը՝ նախարար Մկրտչյանն էական է համարել երկկողմ համագործակցության ուղղությունների ընդլայնումն աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում։
Նախարարի խոսքով՝ երկու երկրների ոլորտային հարաբերություններում առկա է զգալի ներուժ, որն անհրաժեշտ է օգտագործել բարեփոխումների, այդ թվում՝ ժողովրդագրության, երեխայի խնամքի հաստատությունների ապաինստիտուցիոնալացման, խնամատարության ինստիտուտի զարգացման և մի շարք այլ ուղություններով։
Նարեկ Մկրտչյանն ընդգծել է նաև, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հատկապես վերջին շրջանում ակտիվ աշխատում է ՀՀ-ում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչը հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրել այլ երկրների լավագույն փորձն ու տեղայնացնել այն։
Դեսպան Կալին Անաստասովի խոսքով ևս՝ երկու երկրների սոցիալական պաշտպանության ոլորտի խնդիրներն ու առաջնահերթությունները միանման են, ինչը համատեղ աշխատելու լայն հնարավորություն է տալիս։ Դեսպանն առաջարկել է նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակում դիտարկել երկուստեք փորձագիտական աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունը, ինչի իրականացման նպատակով բուլղարական կողմը պատրաստակամ է ունենալ գործուն մասնակցություն։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկումները շարունակել աշխատանքային հանդիպումների, փոխադարձ այցերի ձևաչափով՝ բանավոր պայմանավորվածությունները տեղափոխելով գործնական փուլ։

В отраслевых отношениях между Арменией и Болгарией имеется значительный потенциал
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Болгарии в Армении Калина Анастасова. Подчеркнув важность армяно-болгарских отношений, министр Мкртчян счел необходимым расширить направления двустороннего сотрудничества в сфере труда и социальной защиты.
По словам министра, в отраслевых отношениях двух стран имеется значительный потенциал, который необходимо использовать посредством реформ, в том числе демографических, деинституционализации детских учреждений, развития институтов патронатного воспитания и ряда других направлений.
Нарек Мкртчян также подчеркнул, что Министерство труда и социальных вопросов активно сотрудничает с дипломатическими представительствами в РА, а также международными организациями, что дает возможность изучить лучший опыт других стран и локализовать его.
По словам посла Калина Анастасова, проблемы и приоритеты двух стран в сфере социальной защиты схожи, что дает широкие возможности для совместной работы. Посол также предложил рассмотреть возможность оказания экспертной поддержки обеим сторонам в рамках вопросов, представляющих взаимный интерес, в чем болгарская сторона готова принять активное участие.
По итогам встречи достигнута договоренность продолжить обсуждения в формате рабочих встреч, взаимных визитов, переводя устные договоренности в практическую стадию.