Ներկայացվել են մարդու իրավունքների, Ներքին գործերի նախարարության և Սահմանադրական բարեփոխումների ծրագրային ուղղությունները
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը մասնակցել է «Հաշվետու հաստատություններ և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում» ծրագրի խորհրդի նիստին: Արփինե Սարգսյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որտեղ անդրադարձել է ծրագրի հիմնական երեք բաղադրիչներին` մարդու իրավունքների, ոստիկանության և Սահմանադրական ոլորտի բարեփոխումներին:
Սարգսյանը ներկայացրել է մարդու իրավունքների ոլորտում իրականացված աշխատանքները և կարևորել` միջազգային գործընկերների աջակցությամբ իրականացվող 2023-2025 թվականների ռազմավարության մշակման աշխատանքները: Ընդգծվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի աշխատանքներին մեծապես նպաստած e-rights.am էլեկտրոնային հարթակի կարևորության մասին:
Փոխնախարարն անդրադարձել է նաև անչափահասների արդարադատության ոլորտում իրականացվող նախաձեռնություններին, այդ թվում` Երևանում և Կապանում Բարնահուսի մոդելի պիլոտային ծրագրին, որն իրականացվում է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի աջակցությամբ և Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ:
Սարգսյանը ներկայացրել է նաև ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն ու շեշտել, որ այսօր Կառավարության նիստում ներկայացվել է Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման փաթեթը, որը հավանության է արժանացել գործադիր մարմնի կողմից:
Արփինե Սարգսյանն անդրադարձել է նաև ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի աջակցությամբ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի կազմակերպմանը, ներառյալ` սահմանադրական բարեփոխումների քարտուղարության աջակցությանը, սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի նիստերի, հանրային քննարկումների կազմակերպմանը և հանձնաժողովի անդամների գործունեության մասամբ ֆինանսավորմանը:
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նատիա Նացվլիշվիլին և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսսը կարևորել են առկա համագործակցությունն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակել այն:
Նիստին մասնակցել են նաև ՀՀ ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը, ՀՀ ԱՆ միջազգային իրավական համագործակցության վարչության պետ Անահիտ Աբրահամյանը:
«Հաշվետու հաստատություններ և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում ծրագիրը» ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP), ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի և ԵԱՀԿ-ի կողմից։

The program directions for human rights, the Ministry of Internal Affairs, and constitutional reforms were presented
Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan participated in the session of the Council of the "Accountable Institutions and Protection of Human Rights in Armenia" project. Arpine Sargsyan made a welcome speech where she referred to the three main components of the program: human rights, police, and constitutional reforms.
Sargsyan presented the works carried out in human rights and highlighted the work of developing the 2023-2025 strategy with the support of international partners. The importance of e-rights. Am electronic platform, which significantly contributed to the work of the national strategy for protecting human rights and the resulting action plan, was emphasized.
The deputy minister also referred to the initiatives implemented in juvenile justice, including the pilot project of the Barnahus model in Yerevan and Kapan, which is implemented with the support of UNICEF and the financing of the European Union.
Sargsyan also presented the reforms implemented in the police sector and emphasized that the package for creating the Ministry of Internal Affairs was delivered at the Government session today which was approved by the executive body.
Arpine Sargsyan also referred to the organization of the constitutional reform process with the support of the United Nations Development Program, including the help of the secretariat of constitutional reforms, the organization of the meetings of the constitutional reform council and commission, public discussions and partial financing of the activities of the commission members.
The permanent representative of the Armenian office of the United Nations Development Program, Natia Natsvlishvili, and the head of the cooperation department of the EU delegation in Armenia, Frank Hess, emphasized the existing cooperation and expressed readiness to continue it.
Tigran Dadunts, director of the "Legislation Development Center" fund of the RA Ministry of Internal Affairs, and Anahit Abrahamyan, head of the international legal cooperation department of the RA Ministry of Justice, also participated in the session.
The "Accountable Institutions and Human Rights Protection in Armenia" project is funded by the European Union (EU) and implemented by the United Nations Development Program (UNDP), UNICEF, the United Nations Population Fund, and the OSCE.