Կանադան ցանկանում է աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարությանը և բարգավաճմանը. դեսպան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսն Մարի ԼըՔլերին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը կարևորել է Կանադայի հետ բարեկամական հարաբերությունները և վստահություն հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում անհրաժեշտ է ընդլայնել ու զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը: Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ նախարարությունը համակարգում է ոլորտների բավականին լայն շրջանակ՝ նախադպրոցական կրթությունից մինչև սպորտ, և հետևաբար յուրաքանչյուր ընտանիք առնչվում է ԿԳՄՍ նախարարության աշխատանքների հետ:
Նախարարն ընդգծել է բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության հաստատման հնարավորությունը, մասնավորապես՝ փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման միջոցով: Վահրամ Դումանյանը կարևորել է նաև մշակույթի և սպորտի ոլորտներում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և գյուղատնտեսական կրթության ուղղությամբ հայ-կանադական հնարավոր փոխգործակցության հարցերը:

Canada wants to support Armenia's democracy and prosperity. ambassador
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received Canada's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to RA Alison Marie LeClair. Artur Martirosyan, deputy minister of KGSMS, also participated in the meeting.
After welcoming the ambassador, Minister Vahram Dumanyan highlighted friendly relations with Canada and expressed confidence that expanding and developing bilateral cooperation in education, science, culture, sports, and youth is necessary. According to Vahram Dumanyan, the Ministry coordinates various sectors, from preschool education to sports. Therefore every family is related to the work of the Ministry of Education and Culture.
The minister emphasized the possibility of establishing cooperation in higher education, mainly through implementing exchange and joint programs. Vahram Dumanyan also highlighted possible Armenian-Canadian collaboration in the fields of culture and sports, information technology, and agricultural education.