Նախկին պաշտոնյաներից ովքե՞ր են հետախուզման մեջ, որոնց չեն արտահանձնել
Ֆրանսիան մերժել է Հայաստանին՝ արտահանձնել Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին. այս մասին «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան հայտնել են գլխավոր դատախազությունից։
Ըստ նույն աղբյուրի՝ դեռ 2020-ից հետախուզվող գործարար Սամվել Մայրապետյանի դեպքում հարցը Գերմանիայի դատական իշխանություններին չի հասել. նրա նկատմամբ հետախուզմանը Գերմանիայի Ինտերպոլի ազգային բյուրոն ընթացք չի տվել։
Հիշեցնենք, որ աղմկահարույց քրեական գործերով հետախուզման մեջ են մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ևս, որոնց արտահանձնումը ևս տեղի չի ունեցել։
Մարտի 1-ի գործով սահմանադրական կարգը տապալելու համար հետախուզման մեջ էր ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը։ Նախաքննության ընթացքում պարզվել էր, որ Հարությունյանը վաղուց ՌԴ քաղաքացի է։
Մարտի 1-ի գործով հետախուզման մեջ է նաև նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը. նա ևս ՌԴ-ում է, Մոսկվայում հրապարակային մասնակցում է տարբեր իրադարձությունների։ Նրան ևս չեն արտահանձնել։
Հետախուզման մեջ է նաև մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը, որ մեղադրվում էր այդ գործով ապացույցներ կեղծելու մեջ։ Նա 2020թ. մարտին ՌԴ-ում ձերբակալվել էր, ապա ազատ արձակվել, բայց այդպես էլ նրան չէին վերադարձրել Հայաստան։
Հետախուզման մեջ է նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսան՝ Միքայել Մինասյանը։ Նրա գտնվելու վայրը եւս հայտնի է. Մինասյանը ՌԴ-ում է։ Նա ևս չի արտահանձնվել։
ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը ևս հետախուզման մեջ է։ Նա ևս ՌԴ-ում է, և այդ երկրի իրավապահները մերժել են նաև Միհրան Պողոսյանի արտահանձնումը։
Մի շարք մեղադրանքներով հետախուզման մեջ է նաև ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը։ Ավելին, նրա հետախուզումը ՌԴ տարածքում դադարեցվել է, և դատախազությունը դեռ երկու տարի առաջ դիմել էր՝ պարզաբանումներ ստանալու համար։
Այս ընթացքում արտահանձնվել է երկու հոգի՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը՝ Ալրաղացի Լյովիկը, և Սերժ Սարգսյանի եղբորորդին՝ Նարեկ Սարգսյանը։ Ալրաղացի Լյովիկին արտահանձնել են ռուս իրավապահները, «Ֆրանկլին Գոնսալես» անունով ծպտված Նարեկ Սարգսյանին՝ Չեխիայի իրավապահները։

Список разыскиваемых бывших чиновников, которых не экстрадировали
Франция отказала Армении в экстрадиции бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна. Об этом сообщила Генеральная прокуратура в ответ на запрос «Азатутюн».
Согласно тому же источнику, по делу бизнесмена Самвела Майрапетяна, разыскиваемого с 2020 года, до судебных органов Германии дело не дошло. Национальное бюро Интерпола Германии так и не возбудило против него расследование.
Напомним, что в розыске по скандальным уголовным делам находится ряд других высокопоставленных чиновников, экстрадиция которых до сих пор не состоялась.
Бывший министр обороны РА Микаэл Арутюнян объявлен в розыск за подрыв конституционного строя по делу 1 марта. В ходе предварительного расследования выяснилось, что Арутюнян длительное время является гражданином Российской Федерации.
Бывший генеральный прокурор Геворг Костанян также находится в розыске по делу 1 марта. он тоже в России, он публично участвует в различных мероприятиях в Москве. Его тоже не экстрадировали.
Под следствием также находится бывший руководитель следственной группы по делу 1 марта Ваагн Арутюнян, обвиняемый в фальсификации доказательств по этому делу. В марте 2020 года его арестовали в России, затем отпустили, но в Армению так и не вернули.
Под следствием находится и зять третьего президента РА Сержа Саргсяна Микаэл Минасян. Его местонахождение также известно. Минасян находится в России. Его тоже не экстрадировали.
Также в розыске находится бывший депутат Мигран Погосян. Он также находится в России, и правоохранители этой страны также отказали в экстрадиции Миграна Погосяна.
Бывший депутат НС Рубен Айрапетян также находится в розыске по ряду обвинений. Более того, его розыск на территории РФ был прекращен, а прокуратура два года назад обратилась за разъяснениями.
В этот период были экстрадированы два человека: бывший депутат НС Левон Саргсян, Левик (с мукомольни) и племянник Сержа Саргсяна Нарек Саргсян. Левик  был экстрадирован российскими правоохранителями, Нарек Саргсян, замаскированный под «Франклина Гонсалеса» чешскими правоохранителями.